Çift Sağlığı Erkek Sağlığı Genel

10 Adımda Damar Sağlığınızı Düzenleyin, Cinsel Gücü Arttırın!

Damar sağlığını tehdit eden her durum cinsel fonksiyonları da etkiliyor. ‘Arterioskleroz’ denen ve damar sertliği olarak da bilinen problem; penise giden kan akımının azalmasının en büyük nedeni.  Damar sağlığını etkileyerek cinsel performansı düşüren 3 ana sebep olarak yüksek kolesterolü, yüksek tansiyonu ve şeker hastalığını sayabiliriz. Tabii sigarayı ve kalp hastalığını da unutmamak gerekiyor. Cinselliğin hiçbir zaman sonu yok. Aslında genç yaşlardan itibaren damarlarınıza iyi bakma alışkanlığını edinebilirseniz yani damar sertliğine karşı vücudunuzu koruyabilirseniz ereksiyon problemine karşı da bir savunma mekanizması oluşturmuşsunuz demektir.

DAMAR SAĞLIĞI SADECE KALBİ DEĞİL, CİNSEL PERFORMANSI DA ETKİLİYOR!

Cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiliyor. Hatta cinsel bölgeyi destekleyen damar, hormon ve sinir sistemi, vücudun en hassas mekanizmalarından olduğu için, genel sağlıkla ilgili ilk belirtiler sertleşme sorunu, erken boşalma gibi cinsel problemlerle kendini belli edebiliyor.  Damar tıkanıklığı yaratacak durumlar bu nedenle ilk başta penis damarını etkiliyor.  Penis damarları erkek vücudunun en küçük damarları. 1-2 mm civarında olan bu damarlarda ufak bir tıkanma bile oluşsa penise giden kan akışı azalıyor.  Sertleşmeyi elde ederken veya sürdürürken güçlük yaşanıyor. Giderek sertleşme kalitesi düşüyor ve bazen hiç sertleşme oluşmuyor.

Yapılan araştırmalar cinsel isteksizlik çeken erkeklerde 5 yıl içerisinde diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin çok daha yüksek oranlarda görüldüğünü gösteriyor. 2006’da yayınlanan Princeton II Guideline’a göre sertleşme sorunu yaşayan ancak hiç kalp problemi olmayan erkekleri kalp hastası gibi değerlendirmek gerekiyor.  Araştırmalar, bel çevresinin erkekte 102 cm’i geçtiği,  yararlı HDL kolesterolde azalma, trigliserid ve bazen de zararlı LDL kolesterol seviyelerinde artışın olduğu, kan basıncı yüksekliği ve insülin direncinin görüldüğü Metabolik Sendrom adı verilen sağlık sorununun cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyon sorunları ile yakından alakalı olduğunu gösteriyor.  Sertleşme ve cinsel isteksizlik sorununun diyabet, kalp hastalıkları ile bu kadar yakından ilişkili olması, beslenme ve yaşam tarzında değişiklik yapmak istediğim hastalarım için önemli bir motivasyon oluşturuyor.

10 ADIMDA DAMAR SAĞLIĞINIZI DÜZENLEYİN, CİNSEL GÜCÜ ARTTIRIN!

  1. Fazla kilolarınızı verin. Sağlıklı bir kilo aralığına inin. Bel çevrenizi kontrol altında tutun.
  2. Şekerden ve şekerli besinlerden uzak durun. Özellikle un, yağ ve şekerden yapılmış besinleri, hamur işi ve tatlıları yemeyin.
  3. Yağ tüketiminizi azaltın. Doymuş yağları sınırlayın.
  4. Daha çok balık ve bakliyat tüketin.
  5. Kuruyemiş tüketiminizi azaltın.
  6. Ağırlıklı olarak sebze ve meyveyle beslenin.
  7. Sigarayı bırakın.
  8. Alkol kullanımınızı erkekseniz günde 2, kadınsanız günde 1 kadehle sınırlayın.
  9. Düzenli ve etkili egzersiz önemli. Düzenli aerobik egzersiz yapın. Günde en az 10,000 adım atın.
  10. Stresten uzaklaşın, stresinizi azaltın.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.