Çift Sağlığı

40 Yaşından Sonra Sağlıklı Seks Yaşamına Sahip Olmanın Yolları

20. yüzyıla Yaşlanma Devrimi damga vurdu. Geçtiğimiz yüz küsur senede insan ömrüne eklenen 25-30 yıl insanlık tarihinde bundan önce yaklaşım 5000 yılda gerçekleşmişti.

Bunun etkilerini cinsel sağlıkta da gözlemliyoruz. Eskiden 40 yaş cinselliğin yavaşladığı bir yaş bir nevi sonun başlangıcı gibi algılanırken artık pek erkek kişi kırkında, ellisinde, altmışında, hatta yetmiş-sekseninde aktif bir seks hayatına sahip olmak istiyor. Peki kırk yaşından sonra sağlıklı bir seks yaşamına nasıl sahip olabilirsiniz?

Yenı Yaşlılar Sekste Aktifler

Son yıllarda yaşlanma ve cinsellik üzerine yapılan çalışmalarda büyük bir artış var. Geçtiğimiz sene Manchester Üniversitesi'nde 7000 kişiyi inceleyen bir çalışmaya göre erkeklerin yarısı ve kadınların üçte biri 70 yaşında hala cinsel yönden aktifler. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre 55 yaşın üzerinde erkekler 15 yıl, kadınlar 11 yıl aktif bir cinsellik yaşayabiliyor. Amerika’da son yıllarda yaygınlaşan buluşma sitelerinden biri de yeni bir çalışma yayınladı. Buna göre kırk yaş üzerinde erkeklerin yarısı ve kadınların yaklaşık %40’ı son bir ay içinde 1-5 kez arası seks yaptığını belirtiyor. Tüm bu çalışmaların etkilerini ilaç endüstrisinde de görüyoruz. Sadece Amerika’da 2014 yılında sertleşme ilaçlarının üç milyon erkeğe reçete edildiği açıklandı. Testosteron desteklerine ilgi çığ gibi büyüyor. Cinsel gücü arttıran veya arttırdığını iddia eden her türlü ürün büyük bir satış rakamı yakalıyor.

Andropoz Artık Erken Yaşta Başlıyor

Gerçek şu ki insan vücudu cinsel açıdan otuzlu yaşlardan itibaren hafifçe yavaşlama başlıyor. Bu yavaşlamayı hızlandıran faktörler var. Sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam, sigara, yoğun alkol, aşırı stres, uyku sorunları gibi yaşam tarzı faktörlerinin etkisi büyük. Çeşitli damar hastalıkları, kullanılan ilaçlar, depresyon-endişe gibi psikolojik faktörler, duygusal nedenler de vücudu cinsel yönden yaşlandırıyor. Erkeklerde orta yaşlarda meydana gelen andropozun yaşı giderek erkene gelmeye başladı. Yani modern yaşamın yan etkileri cinsel hayatta yoğun olarak hissediliyor. Bu durum sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik, boşalma süresinde değişimlerle kendini gösteriyor.

Kısa Bır Yol Haritası
  1. Peki kırk yaşından sonra keyifli bir seks hayatına sahip olmak istiyorsanız neler yapabilirsiniz? Durumu şöyle özetleyebiliriz:Kırk yaşından sonra cinsel fonksiyonla ilgili bir check up yaptırmak iyi bir fikir. Testosteron hormonu seviyeleri, penis damar ve sinirleri, cinsel bölge kasları, prostat fonksiyonunuzu kontrol ettirerek riskleri öğrenmek ve cinsel gücü arttırmak için öneriler almak faydalı.
  2. Sonuçlara göre hekiminize danışarak testosteron yerine koyma tedavileri, sertleşme ilaçları, penis ütüsü gibi gençleştirici yöntemler, penis kaslarını kuvvetlendiren biofeedback sistemleri, penis şekil ve hacim bozukluklarına yönelik tedaviler ve cinsel terapi gibi yöntemlerle cinsel gücünüzü yükseltin.
  3. Sağlıklı beslenmek çok önemli. Sağlıklı bir kilo aralığında kalmak, bel çevresini normal tutmak, bol antioksidan içeren dengeli bir beslenme planı takip etmek gerekiyor. Bunu yapan erkeklerde hormon seviyeleri de sertleşme kalitesi de iyileşiyor.
  4. Düzenli egzersiz hem stres hormonlarını vücuttan atarak hem de cinsel bölgeye giden kan akışını arttırarak cinsel gücü destekliyor. Düzenli egzersiz yapan erkeklerde sertleşme sorunu riski beşte bir azalıyor.
  5. Kötü alışkanlıkları bırakın. Günde 1 paket ve üzeri içen erkeklerde sertleşme sorunu %40 daha fazla görülüyor. Aşırı alkol de cinsel bölge sinirlerine zarar veriyor.
  6. Stresi yönetin. Stres düzeyi yüksek, gergin, endişeli, sinirli erkeklerde cinsel güç kaybı daha erken başlıyor.
  7. Sağlığınızı izleyin. Cinsel yan etkileri olan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı, hormon dengesizliğine ve ilaçlara ( örneğin bazı yüksek tansiyon, depresyon, endişe, hormon ilaçları gibi) dikkat edin.
  8. Eşinize destek olun. Eşinizde cinsel istek, uyarılma ve orgazm sürecinde meydana gelen değişimleri takip edin ve tedavisinde yanında olun. Eşinizle konuşun, onun ihtiyaçlarını öğrenin.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.