Çift Sağlığı Erkek Sağlığı

Penil Protez Tedavisi

Günümüzde sertleşme sorunun tedavisinde artık çoğu zaman ilk tercih olarak ilaçlara ve diğer ameliyat dışı yöntemlere öncelik versek de,  cerrahi girişimin gerekli olduğu bir hasta grubu da bulunuyor.  Bu hastalarda diğer tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde ya da bu tedaviler -kalp damar hastalığı gibi- başka bir sağlık sorunundan dolayı uygulanamadığında  geriye tek seçenek olarak protez kalıyor.

Prof. Dr. Halim Hattat Hoca’mızın Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdiği penis protezi ameliyatının hikayesi kendi ağzından:”1985’te değerli hocamız, merhum Prof. Dr. Siyami Ersek telefonla arayarak, 30’lu yaşlarda, iki defa açık kalp ameliyatı geçiren genç bir hastasının evleneceğini ancak sertleşme sorunu nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.  Hocamız hastasının penis protez ameliyatına ihtiyacı olduğunu belirtiyordu. Londra’da Institute of Urology’de yardımcı doktor olarak pek çok kez katıldığım penis protez ameliyatları daha önce Türkiye’de hiç uygulanmamıştı.  Ayrıca Türkiye’de o dönem penis protezleri zor bulunuyordu ve istediğimiz ölçülerde bir protezi yurtdışından bile getirtmek son derece güçtü.  Neyse ki hastamıza uygun protezi bulmayı başardık! Protezi getirttikten sonra Türkiye’nin ilk penis protezi ameliyatını büyük bir başarıyla tamamladık. Hastamız ameliyat sonrasındaki ilk ilişkisinde son derece mutlu olduğunu ve partnerinin artık ona “biyonik adam” diye takılmaya başladığını heyecanla belirtmişti. Bu ameliyat, Türkiye’de cinsel tıp anlamında bir dönüm noktasıydı. Ancak ilk penis protezi ameliyatlarına başladığımız dönemde, hastalarımıza konuyu anlatmakta bir hayli güçlük çekiyorduk. O zaman ortaya atılan “mutluluk çubuğu” terimi hastalar tarafından kolayca benimsendi. Gerçekten de insanları mutlu eden, yaşam kalitesini pozitif etkileyen, ilişkiye giremediği için depresyonda olan hastalarımızı tekrar hayata bağlayan bir ameliyat olduğu için, “penil protez” yerine “mutluluk çubuğu operasyonu” terimini daha çok kullanıyoruz.”

Özellikle şeker hastalığının damar ve sinir uçlarında yaptığı geriye dönüşümsüz hasarlarda veya uzun süreli yüksek tansiyonun yarattığı damar problemlerinde  ilaç veya enjeksiyon tedavileri yetersiz hale gelebiliyor; yine bazı nörolojik hastalıklar veya radikal ameliyatlar sonucunda sinir hasarı nedeniyle cinsel bölgeye yeterli uyaranlar gitmeyebiliyor. Organik kökenli sertleşme sorunuyla sonuçlanan bu ve benzeri hastalığı olanlarda da, tedavi seçeneği olarak penil protezleri kullanıyoruz. Penis protez ameliyatları basit olarak cinsel bölgede sertleşmeyi sağlayan odacıkların (kavernöz cisimlerin) içine cerrahi müdahaleyle sertleşmeyi temin eden bir çift protez yerleştirilmesiyle gerçekleştiriliyor. Protez, sertleşme sorununu tamamen tedavi ediyor ve yüz güldürücü sonuçlar sağlıyor.  Bu tedavi ile hastalar gençlik dönemindekine benzer kalitede sertleşmelere sahip oluyor ve cinsel ilişkiyi kolaylıkla sağlıyorlar. Penis protezleri vücudunuzda kalıcı olduğundan, cinsel isteğinizin olduğu her an, cinsel ilişkiyi (sertleşme olup olmayacağı kaygısından uzak) başarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Penil protezler iyi hasta seçimi yapıldığında, partnerinizle uyumlu olmanızı sağlıyor, cinsel yaşam kalitesini yükseltiyor.  O nedenle fiziksel, sosyal ve psikolojik durumunuzu inceleyerek, eşinizle de konuştuktan sonra protezin tipi konusunda tavsiyelerimizi sunuyoruz.  Unutmayın, protez seçiminde altın standart, sizin kolaylıkla  ve en pratik şekilde kullanabileceğiniz protez tipini seçmek. Tabii burada ameliyattan beklentileriniz ve protezi elle kontrol edebilme yeteneğiniz de önemli.

Ameliyat sonrasında genellikle ilişki için 6-8 hafta bir iyileşme dönemi gerekiyor. Bazen bu süre hastanın fiziksel koşulları iyileşme kabiliyetine paralel olarak daha da kısa olabiliyor.  Hastalarımızla yaptığımız görüşmelerde, protezin kullanım amacını ve şeklini iyi anlamış olan çiftlerin ameliyat sonrasında daha çok memnuniyet yaşadığını görüyoruz.  Dolayısıyla ameliyat öncesinde hekiminizle birlikte verdiğini protezin tipini ve çalışma şeklini çok iyi anlamış olmanız şart! Yine gerçekçi beklentilere sahip olmanız, cerrahinin olası sonuç ve potansiyel komplikasyonlarını iyi kavramanız gerekiyor. Ayrıca protezlerin geri dönüşümsüz bir ameliyat olduğunu da bilmelisiniz.  Penis protezleri ile ilgili en merak edilen konu bu protezlerin dışarıdan fark edilip edilmeyeceği.  Penis protezleri cinsel ilişki sırasında eş ile hiçbir zorluk veya sıkıntı yaratmaz.  Özellikle pompalı ve bükülebilir tip protezler seçildiğinde, partnerinize proteziniz olduğunu söylemediğiniz takdirde fark etmesi oldukça güçtür. Dışarıdan bakan gözler ise plaj kıyafetinizle bile penis protezinizin olduğunu anlayamazlar.

GENÇ ERKEKLERDE DE KULLANILIYOR MU?

Penis protezlerini daha çok orta yaş ve ileri yaş grubuna uygulasak da genç şeker hastalarına, doğuştan anatomik yapı bozukluğu olanlara, travma geçirenlere ve buna benzer organik sorunlar yaşayan gençlere de uyguluyoruz.

ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL DEĞİL

Penis protezleri sadece cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşılmasını sağlayan bir tedavidir.  Bu tedavinin spermin boşalmasına ve dolayısı ile çocuk sahibi olmaya hiçbir engeli yoktur.

CİNSEL TATMİN ARTAR

Penis protezleri ile ilişki için gereken sertlik sağlandığından hem erkek hem de partneri  cinsellikten daha çok zevk alır.  Hiç ameliyat yapılmamış gibi yaklaşım içinde olmanız ve ilişki öncesi romantik bir hazırlık dönemi yaşanmasına izin vermeniz de cinsel tatminin artması açısından çok önemlidir.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.