Çift Sağlığı Erkek Sağlığı Genel

Andropoz döneminde aktif kalmak mümkün

Andropoz, yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablo.  Bu sendromda cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, cinsel ilişki sıklığında azalma, vücut yağlarında artış, “bira” göbeği, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık, sıcak basması gibi klinik şikayetlerle, yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk, hafızada zayıflama, depresif ruh hali, uyku sorunları gibi belirtiler bir arada görülüyor. Ancak hayat kalitesi üzerine etki eden sadece bu değişiklikler değil. Birçok erkek çok ileri yaşlarda bile aktif ve fiziksel olarak yeterli kalmak istiyor.  Bu nedenle   andropozla ortaya çıkan değişiklikler psikolojik olarak da erkekleri etkiliyor.

 Öncelikle unutmayın, cinsellik sağlık kontrollerini aksatmayan,  doğru beslenen, düzenli egzersiz yapan, sigara  ve alkol kullanmayan, stres yönetiminde başarılı kadın ve erkeklerde uzun yıllar devam ediyor. İnsanlar yaşlandıkça daha az cinsel ilişkiye girdiklerinden bir algı yanılgısı ortaya çıkıyor. Oysa son yıllarda yapılan çalışmalar, cinsel tatminin yaşla birlikte azalmadığını hatta bu tatminin yaşla arttığını gösteriyor. Çünkü yaş cinsellik konusunda bilgi, deneyim ve tecrübe kazanılmasını sağlıyor. Yaşının getirdiği değişiklikleri kabul eden, cinsel korku ve endişelerinden kurtulmuş kadın ve erkeklerde andropoz ve menopoz dönemleri cinsel güçte ciddi bir azalmaya neden olmuyor.   Ancak, andropoz döneminde daha enerjik ve aktif olmak istiyorsanız, aşağıdaki destekleri hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

 1. L-arginin: Bir aminoasit olan L-arginin cinsel bölgeye giden kan akışının artmasına yardımcı oluyor.
 2. Co-enzim Q10: Son yıllarda ünü giderek artan Co-enzim Q10 hücrelerin daha fazla enerji üretmesine, enerjik ve aktif hissetmenize katkıda bulunuyor.
 3. Likopen: Domateste bolca bulunan likopen özellikle prostat sağlığını koruyor.
 4. Rezveratrol: Üzüm çekirdeğinde bolca bulunan rezveratrol damar sağlığını destekliyor.
 5. Ginseng: Özellikle Asya ginsenginin istek ve cinsel hormonlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren çalışmalar var.

Özellikle orta yaş döneminde meydana gelen fiziksel değişimler ile duygusal ve düşünsel sorgulamalar erkeklerin hayatlarını tekrar incelemesine, amaçlarını ve hayallerini gözden geçirmesine neden oluyor. Orta yaşlarda cinsel fonksiyonlarda meydana gelen yavaşlama ile cinsel sorunlar da orta yaş krizine katkıda bulunuyor. Sonuçta orta yaş erkekleri gençlik yıllarına olan özlemleri, tutkuları, cinsel olarak kendilerini daha güçlü hissetme ihtiyaçları içinde eşlerini, işini ve sosyal çevresini terk ederek karşılamaya çalışıyor, hayatlarına renk katacak duygusal uyaranları bulmaya çabalıyorlar.

 Oysa artık andropoza yönelik geliştirilen tedavi yöntemleri ve psikolojik yaklaşımlarla bu dönemi rahat atlatmak mümkün.    Andropoz döneminde hormonsal, metabolik, damarsal incelemelerin yapılması ve prostatın kontrol edilmesini öneriyoruz. Bu sürecin sonunda gerek hormon tedavileri, gerek cinsel performansı arttıracak tedaviler, gerekse terapi desteği ile kişisel ve ilişki sorunlarınızı çözebilirsiniz.

ANDROPOZ REÇETENİZ

 • Düzenli aralıklarla testosteron seviyenizi kontrol ettirin. Testosteron seviyelerinizde düşüş varsa testosteron takviyeleri konusunda doktorunuzdan bilgi alın.
 • Trans ve doymuş yağlardan fakir, sağlıklı protein içeren, kan şekeri dengesi sağlayan Omega-3 ve çinko zengini, sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı yapın.
 • Sağlıklı bir kilo aralığında kalın. Bel çevrenizi ince tutun.
 • Her gün 30-35 dakikalık yürüyüşler yapmayı alışkanlık haline getirin.
 • Sigara kullanmayın.
 • Alkol ve kafeinli içecekleri sınırlayın.
 • Uyku sorunlarınız varsa, doktorunuza mutlaka bildirin.
 • Kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Cinsel yaşamınızı etkileyenleri varsa doktorunuzdan yardım isteyin.
 • Stresinizi yönetmeye çalışın. Yoga ve meditasyondan yararlanın.
 • Hayata olumlu gözlerle bakan, sosyal ve aktif biri olmaya gayret edin.
 • Bütün bunlar sorununuzu gidermiyorsa bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.

Bakınız: Andropoz tedavisi

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.