Genel

Cinsel Sorunlarda Rahat Olun, Açılın

Cinsel Sorunlar

Danışanlarımızdan pek çok çift uzun bir süreçten sonra bize başvuru yapıyor. Cinselliğin ne kadar tabu bir konu olduğu ve cinsel sorunlar hakkında konuşmanın ne kadar zor olduğu malum.

Cinsel hayatında sıkıntı olan çiftler işte bu zorluğu aşmak durumunda. Cinsel hayatta tatminsizlik, uyumsuzluk hatta aseksüellik yaratan konuları fark etmek, kabullenmek ve bu konuyla ilgili yardım almak kolay değil. Oysa cinsel sorunların tedavisi cinsel hayatta önemli bir iyileşme ve canlanma yaratıyor.

Anlık Tepkiler Yerine Sağlıklı İletişim

Cinsel sorunları aşmanın ilk ve en önemli adımı bu konuda konuşabilmek. Ancak bu durum pek çok çift için oldukça güç. Hele de birbirini kırmadan, üzmeden, kızdırmadan, olayı bir tartışmaya döndürmeden konuşmak zor. Sorunlar uzun süredir devam ediyorsa genelde cinsellikte başarısızlık veya mutsuzluk yaşandığında anlık tepkilerle duygular ifade ediliyor. Çift cinsel sorunlar nedeniyle seksten kaçınıyorsa veya seksten vazgeçtiyse o zaman da gündelik konular üzerinden üzeri örtülü şekilde tartışmalar yaşanıyor. Sonuçta sağlıklı şekilde iletişim kurulamadığında hem cinsel sorunlar devam etmiş oluyor hem de eşler ciddi bir duygusal karmaşa yaşıyor.

Konuşmayı Kolaylaştıran İpuçları

Bu durumu siz de yaşıyorsanız ne yapmalısınız? Eşinizle sağlıklı ve rahat şekilde cinsel sorunlarınızı nasıl konuşacaksınız? Orgazm olamıyorsanız bunu nasıl ifade edeceksiniz? Veya eşiniz erken boşalıyorsa ya da sertleşme sorunu yaşıyorsa bu sorunu nasıl ortaya koymalısınız? Öncelikle cinsel sorunlarınızın organik nedenleri olabileceği aklınızda olsun. Eşinizde cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu veya erken boşalma varsa bu durum farkında olmadığınız bir testosteron düşüşünden, penis sinir veya damarlarındaki yetmezlikten kaynaklanabilir. Fazla kilo, uyku apnesi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı bile cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsel sorunlar vücuttaki başka bir problemin habercisi olabilir. Bu durumu hatırlarsanız daha sağlıklı bir konuşma çerçevesi edinirsiniz. Önemli olan nokta bu sorunu ortak probleminiz olarak ele alabilmek. Sorun hangi taraftan kaynaklanıyor olursa olsun her iki tarafı da etkiler. Dolayısıyla birbirinize destek olduğunuzu ve çözümü birlikte arayacağınızı hissettirmeniz önemlidir. Suçlayıcı değil destekleyici olun.

Cinsellikte bir başarısızlık yaşadıysanız veya bir sorunla karşılaştıysanız sorunu hemen konuşmak yerine bu konuşmayı ertelemek iyi bir fikir olabilir. Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulup, esas çözülmesi gereken meseleye odaklanacağınız bir vakitte cinsel konuları konuşursanız alınganlıkların ve yanlış anlamaların önüne daha rahat geçersiniz. Cinsel sorunları tartışma ortamında konuşmayın. Eğer aranızda tartışma çıkarsa sakinleşmeyi bekleyin.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.