Çift Sağlığı Sağlıklı Yaşam

Corona Günlerinde Hamur İşlerine Yönelmek Cinsel Fonksiyonları da Bozuyor!

KAN ŞEKERİ YÜKSELİNCE UYARILMA DÜŞÜYOR

Kan şekeri yüksekliği ile seyreden diyabet çok yaygın bir metabolizma hastalığı.  Diyabetin kalp, böbrekler, damarlar, gözler üzerinde pek çok komplikasyonu var.  Şeker hastalığının önemli bir etkisi de cinsel hayat üzerinde.  Diyabet erkek ve kadın cinsel fonksiyonlarında düşüş yaratabiliyor.  Performans kaybı, uyarılma eksikliği, cinsel isteksizlik görülebiliyor.

EN ÖNEMLİ NEDEN DAMAR SORUNLARI

Diyabetin en önemli etkilerinden biri damarlar sağlığını etkilemesi.  Cinsel bölgedeki uyarılma büyük oranda damar sağlığına bağlı.  Cinsel bölgedeki kan damarlarının iyi çalışması cinsel bölgenin kanla dolmasını sağlıyor.  Böylece erkekte sertleşme, kadında uyarılma ve kayganlık oluşuyor.  Kan damarları iyi çalışmadığında performans kaybı başlıyor.  Buna diyabete bağlı sinir hasarı da eklenince cinsel sorunlar artıyor. Diyabetik erkeklerin %50-70’inde sertleşme problemi meydana geliyor.  Kadınlar da yüksek oranda uyarılma sorunu ve kuruluk şikayeti yaşıyor.  Orgazm sıkıntısı da çok yaygın.  

ENFEKSİYON RİSKİ ARTIYOR

Kadınlarda şeker hastalığının  cinsel sağlığı üzerinde yarattığı en önemli etkilerden biri enfeksiyonlar. Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları kan şekerinin yüksek olduğu dönemlerde artıyor. Bu enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde cinsel bölgedeki dokuları tahrişe açık hale getiriyor.  Cinsellik sırasında ağrı, yanma, sızı oluşabiliyor. Bu durum cinsellikten soğumaya ve libido kaybına yol açabiliyor.

YORGUNLUK VE ENERJİ KAYBI

Kan şekerinin yüksek düzeyde seyrettiğinde enerji kaybına neden oluyor.  Kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseden kadınlar cinsellik için gereken motivasyonu bulamıyor.  Kendilerini fiziksel olarak cinselliğe hazır hissetmiyor.  

RİSKİ ARTTIRANLAR

Diyabete bağlı damar ve sinir hasarı cinsel fonksiyonları olumsuz yönde etkiliyor.  Bu tabloya hormonsal dengesizlikler, kronik alkol kullanımı, sigara, depresyon, endişe, aşırı stres, enfeksiyonlar, menopoza bağlı değişimler, ilaçların yan etkisi gibi faktörler eklendiğinde cinsel sağlık riskleri artıyor.  Bu nedenle diyabete bağlı cinsel yan etkileri incelerken cinselliğe etki eden tüm riskleri bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor.  

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Diyabetle birlikte ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozuklukları tedavi edilebiliyor. Tedavinin başarıyla sonuçlanması için öncelikle cinsel problemin çok iyi sorgulanması, organik faktörlerin yanında psikolojik, duygusal, ilişkisel nedenlerin de araştırılması gerekiyor.
Diyabetin kontrol altına alınması tüm vücudu olduğu gibi cinsel fonksiyonları da koruyor. Kısa dönemde kan şekeri düşüşlerini ve yükselişlerini kontrol altında tutmak cinsel sağlık açısından da faydalı.
• Özellikle evde kaldığımız bugünlerde kan damarlarının sağlığını destekleyecek tüm beslenme önerileri cinsel bölge damarlarını da koruyor.  Özellikle glisemik endeksi düşük ve Akdeniz tipi beslenme şekli faydalı.  
Metabolik sendrom, aşırı kilo, obezite gibi diğer metabolik riskleri azaltmanız hem diyabet hem cinsel sağlık açısından önemli.
Damar sağlığınız açısından ve cinsel performansınızın tam güç çalışması için sigarayı mutlaka bırakmalı, alkolü ılımlı tüketmelisiniz.  
Cinsel bölgeye kan akışının artması açısından düzenli egzersizi öneriyoruz.  Böylece cinsel bölgenin kanlanması artıyor ve uyarılma güçleniyor.
Cinsel bölgedeki hissiyatı aktive etmek için Kegel egzersizleri faydalı.  Bu egzersizleri ev ortamında yaptığınızda doğru kas sistemlerini çalıştırdığınızdan emin olun. Tam olarak öğrenmek için bir uzmana başvurabilirsiniz.
Diyabetik erkeklerde cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu, diyabetik kadınlarda libido kaybı, uyarılma ve kuruluk sorunu ile orgazm problemi yaygın.  Bu tip sorunlarda gecikmeden tedavi almak önemli.  
Herhangi bir vajinal veya idrar yolu enfeksiyonu durumunda gerekli ilaç tedavisini almalısınız.  
Kadınlarda cinsel bölge hissiyatını güçlendiren antioksidan önerileri verilebiliyor. Aklınızda olsun.  
Menopozdaki kadınlarda diyabetin cinsel bölgedeki yan etkileri artabiliyor. Bu durumda sistemik veya lokal hormon tedavileri ya da bitkisel destekler hakkında fikir alabilirsiniz.  
Cinsel bölgedeki hislerin oluşması için daha uzun süreye ihtiyacınız olabilir.  Hem önsevişme süresini uzatmak hem de kadın cinselliği açısından daha uyarıcı birliktelik tekniklerini seçmek uyarılmayı ve orgazmı hızlandırabiliyor.  
Genel moralsizlik, enerji kaybı, depresyon, endişe veya kronik stres gibi sorunlarınızda mutlaka yardım almalısınız.  Böylece hem hayat kaliteniz yükselir hem de cinsel istek ve zevkte artış yaşarsınız.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.