Genel

Erkekler Gerçekçi Olmayan Performans Hedefleri Koyuyor!

İyi bir seks performansının tanımı aslında oldukça subjektif ve kişisel. Ancak her erkeğin sekste beklediği bazı ortak başarı kriterleri var. Bunların başında sertleşme kalitesi ve boşalma süresi geliyor.

Birçok erkek penis boyu ve hacmini bu başarı kriterlerine ekliyor. Cinsellliğin sıklığı, bir gecede kaç kez yaşandığı da önemli oluyor. Bu kriterler tabii ki doğal olarak bir erkeğin performansını belirliyor. Yine de pek çok erkek aslında şehir efsaneleri, yanlış bilgiler, kıyaslama ve performans endişesi sebebiyle kendine gerçekçi olmayan performans hedefleri koyuyor. Örneğin sertleşme işleviyle ilgili cinsel tıp hekimleri olarak önemsediğimiz en önemli kriter sertleşmenin yeterli bir kalitede olması ve cinsellik boyunca sürdürülebilmesi. Ancak her erkeğin bir sertleşmeden diğer sertleşmeye geçirdiği süre (yani refraktör dönem) farklı olabiliyor. Bazı erkekler üstüste bir performans sergileyemediklerinde kendilerini sekste başarısız sayabiliyor. Yine penis hacim ve boyutlarının anatomik açıdan normal olması iyi bir performans için yeterli. Ancak şehir efsaneleri nedeniyle anatomisinden mutsuz çok erkek var.

Erken boşalmayı iki dakika ve altındaki boşalmalar olarak tarif etsek de birçok erkek çok daha uzun süreleri bile yeterli bulmayabiliyor. Dolayısıyla iyi bir seks performansını belirlerken erkeklerin kendileri için koydukları hedefler gerçekçi olmayabiliyor. Bunların yanında unutulan bazı performans kriterleri de var. Örneğin partnerle olan ortak mutluluk, partnerin aldığı zevk ve orgazm sıklığı, onun hisleri ve düşünceleri bu kriterlere eklenmeyebiliyor. Bu önemli çünkü bazı durumlarda sizin için yeterli olan ve mutluluk yaratan bir cinsel rutin başka bir çift için uygun olmayabiliyor. Mesela boşalma süresinin yeterliliğini belirlerken ortak zevk ve partnerin düşüncelerine büyük önem veririz. Ancak bir çifte yeterli gelen bir süre diğeri için yetersiz olabiliyor.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.