Çift Sağlığı

Erkekleri Cinsellikten Soğutan 10 Neden

Cinsel isteksizliği sadece bir libido sorunu olarak görmeyin. Cinsel istek olmadığında sertleşme kalitesi düşüyor, boşalma süresi değişiyor.  Cinsel isteksizlik ve diğer cinsel sorunları yaşayan erkek cinsellikten kaçmaya başlıyor.  Eğer siz de eskisine oranla daha az seks düşündüğünüzü, partnerinizi daha az arzuladığınızı, seks gücünüzün düştüğünü fark ediyorsanız erkekleri seksten soğutan on nedeni dikkatle okuyun.  

İŞTE 10 NEDEN:  

CİNSEL SORUNLAR:  Sertleşme sorunu, erken boşalma, geç boşalma gibi cinsel sorunlar cinsel keyfi ve isteği düşürebilir. Cinsel soğukluk gelişebilir. Bu cinsel sorunları yaşama endişesi ile eşinizden uzaklaşabilirsiniz.  Bu durumda altta yatan cinsel sorunların tedavi edilmesi, cinsel özgüveninizi ve libidonuzu yükseltecektir.  
STRES, ENDİŞE, YORGUNLUK:  Yorgunluk-stres,uykusuzluk, ani hayat değişimleri libidoyu düşürebilir. Partnerinizle konuşarak stresinizin kaynağını belirlemeye çalışın. Örneğin tatil dönüşü iş stresine geri dönmek zor gelebilir. Motivasyon kaybı, sıkıntı, kaygılar yatak odasına yansıyabilir.  Ancak 2  ayı aşkın sorunlarda ise mutlaka uzmana başvurun.  
SAĞLIK SORUNLARI-İLAÇLAR:  Kronik sağlık sorunları, ağrı yaratan hastalıklar, kalp problemleri, diyabet, bel ağrısı, gaz şikayeti ve daha pek çok sağlık şikayeti isteği düşürebilir. Bazı ilaçlar -örneğin bazı antidepresanlar, hormon ilaçları, ülser ilaçları, kalp ilaçları– da cinsel isteksizlik yaratabilir.  Bu durumda ilacınızı kendi kendinize bırakmayın. Hekiminize danışın.  İlacınızın tipi/dozu/kullanım şekli değiştirilebilir. Cinsel yan etkisi az olan başka bir ilaca geçilebilir.  
TESTOSTERON DÜŞÜKLÜĞÜ:  Cinsel isteksizliğin yanında , kilo artışı, sinirlilik, vücut tüylerinde azalma, meme dokusunda artış gibi başka belirtiler yaşıyor musunuz?  Bu belirtiler ve kas gücünde azalma, kemik erimesi, testis-meni hacminde düşüş, sertleşme sorunu gibi şikayetler birlikte testosteron eksikliğine işaret edebilir.  Hekiminiz bir kan testi ile tanıyı kesinleştirip gerekiyorsa hormon yerine koyma tedavilerini tavsiye edecektir.  
DEPRESYON:  Konsantrasyon güçlüğü, karar vermede zorlanma, uyku problemleri, motivasyon kaybı, düşük mod gibi şikayetleriniz de varsa cinsel isteksizliğinizin altında depresyon olabilir.  Bu nedenle libido kaybı ile ilgili biyolojik faktörler incelenirken, hekiminiz psikolojik yönden de bir inceleme isteyebilir.  Eğer sorun depresyon ise, cinsel isteği düşürmeyecek ilaçların seçimiyle her iki problemi de aşabilirsiniz.    
İLİŞKİ SORUNLARI:  İlişki çatışmaları ve evlilik problemleri, erotik hislerin azalması gibi konular cinsel  soğukluk yaratabilir. Çift olarak sizi yakınlaştıracak ve cinselliğinizi ateşleyecek önerilerden yararlanabilirsiniz.
YOĞUN ALKOL:  Yoğun alkol tüketimi hem libidoyu azaltır, hem de penis sinirlerini harap eder.  Penis hislerinizin ölçümü yapıldıktan sonra gerekli tedaviyi almalısınız.
AŞIRI KİLO: Kilo fazlalığı ve bel çevresi yağları vücutta kadınlık hormonu sentezini arttırıp testosteronu düşürür. Bu durumda hormon profilinize bakılması uygun olacaktır. Hormon yerine koyma tedavileri ve kilo yönetimi hakkında danışabilirsiniz.
HAREKETSİZLİK:  Günlük adım sayısı, oturulan süre, hareket  miktarı, hareket şiddeti testosteron hormonunu etkiler.  Aşırı hareketsiz kişilerde isteksizlik daha sık görülür.  Günlük bir aktivite alışkanlığı, yürüyüşler, hafif ağırlık ve denge çalışmalarından yararlanmak doğru.
50 YAŞI AŞMAK:  30’ly yaşlardan itibaren düşen seks hormonları 50’li yaşlarda isteksizlik, sertleşme problemi ve pek çok cinsel sorunla ortaya çıkabilir.  Siz de hormon tedavilerinden fayda görebilirsiniz.  

NE ZAMAN ENDİŞE ETMELİSİNİZ?

Unutmayın, cinsel ilişkiyi arzulama sıklığı kişiden kişiye çiftten çifte değişir. Ancak seks hayatında 2-3 haftalık aralar olması, cinselliğin belli bir düzende/periyodiklikte yaşanmaması alarm belirtileridir.  Bu durumda hekime başvurmanın vakti gelmiştir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK BİR UYARI İŞARETİDİR

Cinsel isteksizlik mutlaka araştırılması ve tedavi edilmesi gereken bir sorun.  Libido sorunlarının altında pek çok sağlık sorunu, psikolojik problem, ilişki sıkıntısı yatabiliyor.  Cinsel isteksizlik testosteron düşüklüğüne bağlı olduğunda ise beş yıl içinde diyabet ve kalp krizi için de önemli bir risk teşkil ediyor.  Dolayısıyla ısrarcı şekilde devam eden cinsel isteksizliği bir uyarı işareti olarak değerlendirin.

Bakınız: Cinsel isteksizlik tedavaisi

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.