Çift Sağlığı Erkek Sağlığı

Erken Boşalan Erkek Utanıyor

Çift açısından cinsel zevki azaltan sorunların başında erken boşalma geliyor. Erken boşalma Türkiye’deki en yaygın cinsel problemlerden biri.

Ne Kadar Sürmeli?

Dünyadaki ortalama boşalma süresi 5,4 dakika. Ancak bu süre 50 saniyeden 44 dakikaya kadar değişiyor. Türkiye’deki boşalma süresi ise biraz daha kısa. 0,9 dakika ile 30,4 dakika arasında değişiyor. Türk erkeği ortalama 3,7 dakikada boşalıyor. Uluslararası Cinsel Tıp Birliği yaklaşık 1 dakika içinde gerçekleşen boşalmaları “erken” olarak nitelendiriyor. Yani ortalama 2 dakika içinde boşalıyorsanız siz de erken boşaldığınızı düşünebilirsiniz. Ancak erken boşalmada sadece süreye bakmıyoruz. Her iki partnerin de zevk almasını ve tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın olmasını kast ediyoruz.

Bunları Hatırlayın
 • Erken boşalma erkek için utanç verici olabilir, endişe ve depresif hisler yaratabilir.
 • Kadınlarda uyarılma ve tatmini düşürür, orgazm problemine neden olabilir.
 • Erken boşalma ilk ilişkiden itibaren ortaya çıkabilir.
 • Erken boşalma sonradan gelişti ise altta yatan organik rahatsızlık olabilir.
 • Prostat enfeksiyonları-prostat büyümesi, tiroit sorunları, idrar yolu enfeksiyonları,
  şeker hastalığına bağlı nöropatiler boşalma süresini kısaltabilir.
 • Sertleşme problemi erken boşalmaya yol açabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan her
  üç erkekten yaklaşık birinde sertleşme sorunu da bulunur.
 • İş, okul veya aile yaşamındaki fiziksel ve duygusal stresler cinsel ilişki esnasında
  rahatlamayı ve odaklanmayı kısıtlayarak, erken boşalma yaratabilir.
 • Cinsel performansa çok önem veren ve bu nedenle gerginlik yaşayan kişilerde erken
  boşalma daha sık görülür.
 • Periyodik olmayan bir cinsel düzen, erken boşalma riskini arttırır.
 • Boşalma refleksini kazanmak güç ama mümkündür.
 • Bu refleksi kontrol etmede ilaçlar ve terapi yöntemleri kullanılabilir.
Başarılı Tedavi Seçenekleri Var

Erken boşalmayla yaşamak zorunda değilsiniz. Bu sorunu tedavi eden başarılı seçenekler var. Örneğin geciktirici antidepresan özellikteki ilaçlar doğru kullanımla boşalma süresini 2 ile 8 kat arttırabiliyor. Bunların ilişki öncesi tek seferlik kullanılanları da bulunuyor. Yine aneztezik içeren kremler-jeller-spreyler penise uygulanabiliyor. Sertleşme ilaçlarının kullanımı ile performans sorunu yaşayan erkeklerde boşalma süresini uzatmak mümkün olabiliyor. Biofeedback gibi cihazlarla boşalmayı kontrol eden kasları çalıştırabiliyor, cinsel terapi ile boşalmayı kademeli olarak geciktirmeyi öğrenebiliyorsunuz. Tabii erken boşalmaya yol açan organik sorunların tedavi edilmesi de gerekebiliyor. Örneğin prostat enfeksiyonları, hipertiroidi (tiroid bezinin normalden fazla çalışması), idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlar varsa altta yatan problemin tedavi edilmesi boşalma süresinde de iyileşme sağlıyor. Hangi tedavinin hangi hastaya göre olduğuna, yan etki risklerine kişiye göre karar veriyoruz. Bu nedenle siz siz olun kendi kendinize erken boşalma tedavisi yapmayın. Siz ve eşiniz erken boşalma nedeniyle mutsuzsanız tedaviye başvurmayı geciktirmeyin.

Erken Boşalma Tedavisi

 

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.