Çift Sağlığı

Erken Boşalma Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Çift açısından cinsel zevki azaltan sorunların başında erken boşalma geliyor. Erken boşalma Türkiye’deki en yaygın cinsel problemlerden biri.

Uluslararası Cinsel Tıp Birliği yaklaşık 1 dakika içinde gerçekleşen boşalmaları “erken” olarak nitelendiriyor. Yani ortalama 2 dakika içinde boşalıyorsanız siz de erken boşaldığınızı düşünebilirsiniz. Sürenin yanında erken boşalmanın yarattığı stres ve partner üzerindeki etkisi de önemli kriterler. Erken boşalma bir erkeğin ilk ilişkisinden itibaren oluşabileceği gibi, sonradan da gelişebiliyor.

Özellikle genç erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, fark edilmemek için hızlı mastürbasyon yapmayı alışkanlık edinmek, performansla ilgili endişeler, suçluluk hisleri, aşırı gerginlik ve deneyimsizlik erken boşalmayı tetikleyebiliyor. Çoğu zaman, erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça, erkek boşalma refleksini kontrol etmeyi öğrenebiliyor. Ancak bazı zamanlarda, bu refleks kontrol edilemiyor. Erkek boşalmayı geciktirmeyi istese de, bunu başaramıyor.

Psikolojik faktörlerin yanında erken boşalmada sorunun altında hormonsal, sinir sistemi kaynaklı, anatomik veya başka bir fiziksel sorun olup olmadığı incelenmelidir. Örneğin testosteron hormonundaki dengesizlik, penis hislerinin aşırı hassasiyeti, pelvik kasların yetmezliği, idrar yolu ve prostat sorunlarında erken boşalmaya oluşabilir. En önemli risk faktörlerinden biri de sertleşme sorunudur. Bunun için erken boşalmada hem biyolojik hem de psikolojik incelemeleri ve tedavileri sunan bir merkeze başvurmak önemlidir.

Bu incelemeler çok kısa süre içinde klinik ortamda tamamlanıp gereken tedavi verilebilmektedir. Sistemik-lokal ilaç seçenekleri, bitkisel çözümler, biofeedback ve boşalma refleksini kontrol etmeyi hedefleyen cinsel egzersizler kişiye özel olarak planlanır.

Tedavide, erken boşalmanın altında yatan organik ve psikolojik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, fizik muayene ve bazen de ileri tanı tetkiklerinden yararlanılıyor. Altta yatan organik bir neden bulunduğunda, öncelikle bu sebep ortadan kaldırılıyor. Bu noktadan sonra erken boşalmanın tedavisi sistemik ve lokal ilaçlar ve cinsel terapi egzersizleriyle yapılıyor. Uzun etkili veya ilişki öncesi kullanılan haplar ile boşalma süresinde 2-8 kat arası uzama sağlanabiliyor. Hekimin önereceği geciktirici krem ve jellerden yararlanılabiliyor. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu da bulunuyorsa, bu şikayete yönelik tedavi de veriliyor. İçeriğinden emin olunmayan ürünlerde ise allerjik reaksiyonlar, peniste döküntü-yanma-şişlik-ödem ve cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar yaşanabileceğini unutmayın.

Her erkek dönemsel olarak erken boşalma yaşayabilir. Ancak bu sorun cinsel ilişki denemelerinin yarısından fazlasında meydana geliyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Bunları Hatırlayın:
  • Çoğu erkek ilk ilişkilerinde erken boşalma eğilimindedir.
  • Erken boşalma sonradan gelişti ise altta yatan organik rahatsızlık olabilir.
  • Boşalma refleksini kazanmak güç ama mümkündür.
  • Bu refleksi kontrol etmede ilaçlar ve terapi yöntemleri kullanılabilir.
  • Kalıcı “erken boşalma” hem erkeğin hem eşinin cinsel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.
  • Tedavi gerektiren durumlarda başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.
  • Erken Boşalma İçin Risk Faktörleri

Sertleşme sorunu: Sertleşme sorunu ve sertleşmeyi kaybetmekten korkmak erken boşalmaya neden olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan her üç erkekten yaklaşık birinde sertleşme sorunu da bulunur.
Sağlık sorunları: Kalp rahatsızlığı gibi bir sağlık sorunu cinsel beraberlik esnasında endişeye ve aşırı heyecana yol açıp erken boşalma yaratabilir.
Bazı ilaçlar: Nadiren de olsa, beyindeki kimyasalları etkileyen bir ilacın kullanımı da erken boşalma sorununa yol açabilir.
Stres: İş, okul veya aile yaşamındaki fiziksel ve duygusal stresler cinsel ilişki esnasında rahatlamayı ve odaklanmayı kısıtlayarak, erken boşalma yaratabilir.
Düzensiz cinsel hayat: Periyodik olmayan bir cinsel düzen, erken boşalma riskini arttırır.
Performans endişesi: Cinsel performansa çok önem veren ve bu nedenle gerginlik yaşayan kişilerde erken boşalma daha sık görülür.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.