Sağlıklı Yaşam

Erken Boşalma Sorunu ve Tedavisi

Erken boşalma 40 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problem! Bu sorun sadece erkeklerin problemi de değil!

Erken boşalma 40 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problem! Bu sorun sadece erkeklerin problemi de değil! Geçtiğimiz yıl Avrupa Cinsel Sağlık Birliği bünyesinde İspanya, İtalya, Almanya, Portekiz, Avusturya, İngiltere, Fransa, Finlandiya, İsveç’in de içinde bulunduğu uluslararası bir araştırma ile erken boşalmanın çiftleri nasıl etkilediğini inceledik. Buna göre erken boşalma yaşayan 3 erkekten birinin depresyonda olduğunu, 10 kadından dördünün de eşinin erken boşalması nedeniyle cinsellikten zevk alamadığını bulduk. Yani erken boşalma partnerleri de en az hastalar kadar etkiliyor, çiftleri cinsellikten uzaklaştırıyor. Peki ne kadar erken erkendir? İşte bu sorunun yanıtını ve erken boşalmanın çözüm yollarını bu yazıda bulacaksınız.

Bir Erkek Kaç Dakikada Boşalır?

Erken boşalmayı basitçe her iki partnerin de zevk almasını ve tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesi olarak tanımlayabiliyoruz. Ancak bu tanım kişisel yorumlara açık olduğu için, uluslararası araştırmalarda belirlenen süreleri de dikkate alıyoruz. Bu çalışmalara göre dünyadaki ortalama boşalma süresi 5,4 dakika. Ancak bu süre 50 saniyeden 44 dakikaya kadar değişiyor. Türkiye’deki ortalama boşalma süresi ise biraz daha kısa! Yapılan çalışmalar bu sürenin Türkiye’de 0,9 dakika ile 30,4 dakika arasında değiştiğini, ortalama olarak da bir Türk erkeğinin 3,7 dakikada boşaldığını gösteriyor.

Ne Kadar Erken, Erkendir?

Tüm bu rakamlar bir araya getirildiğinde, Uluslararası Cinsel Tıp Birliği erken boşalmanın tanı kriterlerini ortaya koyuyor. Buna göre erken boşalma; boşalmanın vajina girişi öncesinde veya girişten sonra yaklaşık 1 dakika içinde olmasıyla tanımlanıyor. 60-90 saniye arasında oluşan boşalmalar da muhtemel olarak erken boşalma sorununuz olduğu anlamına geliyor. İleri vakalarda penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikleyebiliyor. Ayrıca boşalmanın süresi kadar, boşalmayı erteleyebilme kabiliyetiniz, cinsel tatmin seviyeniz ve erken boşalmanın sizde ve partnerinizde yarattığı olumsuz etkiler de erken boşalmanın tanısında önemli kriterler! Bu ayrıntılar, erken boşalmanın ciddiyetini de belirliyor! En önemli faktör ise boşalmanın çiftin isteğinden önce olması ve tatmini azaltması!

Kimler Risk Altında?

Erken boşalma bir erkeğin ilk ilişkisinden itibaren oluşabileceği gibi, sonradan da gelişebiliyor. Özellikle genç erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, başkaları tarafından fark edilmemek için hızlı mastürbasyon yapmayı alışkanlık edinmek, performansla ilgili endişeler, suçluluk hisleri, aşırı gerginlik ve deneyimsizlik erken boşalmayı tetikleyebiliyor. Çoğu zaman, erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça, erkek boşalma refleksini kontrol etmeyi öğrenebiliyor. Ancak bazı zamanlarda, bu refleks kontrol edilemiyor. Erkek boşalmayı geciktirmeyi istese de, bunu başaramıyor. Boşalma hem psikolojik hem de fizyolojik faktörlerin birleşimiyle erken oluşuyor. Sonradan erken boşalma gelişen kişilerde ise en önemli risk faktörü sertleşme problemi. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları ya da prostat gibi ürolojik sorunlarda, tiroit problemi gibi hormonsal problemlerde ve bazı sinir sistemi kaynaklı sıkıntılarda da erken boşalma görülüyor. Uzmanlar, genetik etkenlerin de erken boşalma sorununa zemin hazırlayabileceğini belirtiyor.

Nasıl Tedavi Ediliyor?

Erken boşalmanın tanısı sizin verdiğiniz bilgiler, klinik geçmişiniz ve fizik bulgularınızla konabiliyor. Erken boşalma sorununuzun altında yatan organik ve psikolojik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, fizik muayene ve bazen de ileri tanı tetkiklerinden yararlanılıyor. Altta yatan organik bir neden bulunduğunda, öncelikle bu sebep ortadan kaldırılıyor. Bu noktadan sonra genel olarak erken boşalmanın tedavisi cinsel terapi, ayrıca bazı sistemik ve lokal ilaçlarla yapılıyor. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu da bulunuyorsa, bu şikayete yönelik tedavi de veriliyor. Unutmayın, her erkek dönemsel olarak erken boşalma yaşayabilir. Ancak bu sorun cinsel ilişki denemelerinin yarısından fazlasında meydana geliyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

HANGİ ÜLKE, KAÇ DAKİKA?

Ülke Ortalama Boşalma Süresi Minimum Süre Maksimum Süre
Hollanda 5,1 dak 0,5 dak 33 dak
İspanya 5,8 dak 2,3 dak 15,3 dak
Türkiye 3,7 dak 0,9 dak 30,4 dak
İngiltere 7,6 dak 1,7 dak 42,3 dak
Amerika 7 dak 0,7 dak 44,1 dak
Partnerler Kızıyor!

Erken boşalma erkeklerde stres, özgüven eksikliği ile hayal kırıklığı, utanç, endişe hislerine yol açıyor. Ancak erken boşalma aslında çiftin ortak sorunu. Bir çok kadın ilişkinin başlarında partnerleriyle erken boşalma hakkında konuşmaktan kaçınıyor. Eşlerinin özgüvenini zedelemekten veya duygularını incitmekten korkuyor. Ayrıca çoğu, erken boşalmanın zamanla geçeceğini düşünüyor. Oysa erken boşalma kadınlar için cinsel birleşmeden alınan zevki ve orgazmı azaltıyor. Bir süre sonra cinsel istekte düşüş başlıyor. “Hep kendi zevkini düşünüyor, hiç benim tatminime önem vermiyor” diye düşünceler ve eşe öfke oluşabiliyor. Erkek sorunu görmezden geliyorsa öfke, kırgınlık, hayal kırıklığı hisleri artıyor. Cinsel problemler ilişki çatışmalarına dönüşüyor. İşte, bu nedenle erken boşalmanın tedavi edilmesi hem cinsel yaşam hem de çiftin ilişki kalitesi için gerekli.

Sertleşme Sorunu Erken Boşalmayı Tetikler

Sertleşme problemi erken boşalmaya neden olabileceği gibi, erken boşalmanın da sertleşme sorununa yol açabiliyor. Sertleşme problemi yaşayan erkek, sertliği kaybetmemek ve cinsel ilişki boyunca devam ettirmek adına erken boşalmayı alışkanlık haline getirebiliyor. Bunun gibi erken boşalma ile sertleşme de kayboluyor. Birçok erkek bu durumda ikinci bir sertleşme yaşamaya kendini zorunlu hissediyor. Ancak eğer ikinci sertleşme de başarısız olursa bu heyecan, korku, gerilim gibi olumsuz duygulara yol açıyor. Sertleşme fiziksel bir durum olmakla birlikte psikolojiden de etkilendiğinden erkek giderek daha zor sertleşiyor. Ayrıca ikinci sertleşmeyi sağlamak yaşla birlikte güçleşebiliyor. Özellikle 40-50’li yaşlardan sonra birinci ve ikinci bir sertleşme arasında geçen süre uzuyor. Bazı erkeklerde bu süre yarım saat iken,bazılarında 18-20 saat alabiliyor. Böylece erken boşalma giderek artan bir problem haline geliyor. Sertleşme sorunu da eklenince, erkekler cinsellikten tamamen uzaklaşabiliyor.

Bu Soruları Yanıtlayın

Aşağıdaki sorularla erken boşalma şikayetinizi inceleyebilirsiniz. Yanıtlarınız tanınızın bir an önce konmasını ve tedavi sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

 • Ne kadar zamandır erken boşalıyorsunuz?
 • Cinsel ilişkide ne kadar süre sonra boşalıyorsunuz?
 • Her cinsel beraberlikte erken boşalma sorunu yaşıyor musunuz?
 • Ne kadar sürede bir cinsel beraberlik yaşıyorsunuz?
 • Erken boşalmanın hayatınız ve cinselliğiniz üzerindeki etkileri nelerdir?
 • Erken boşalmayla birlikte sertleşme sorunu da yaşıyor musunuz?
 • Bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç var mı?.
Bitkisel Destekler

Erken boşalma yaşayan pek çok erkek hekime başvurmadan sokakta veya internette satılan bitkisel ürünleri deniyor. Ancak bu ürünler (gerek bitkisel hap gerekse bitkisel geciktirici sprey-jeller) çoğu zaman aktif ilaç maddeleri içeriyor. Bu durum tehlikeli yan etkilere yol açabiliyor. Allerjik reaksiyonlar, peniste döküntü, kaşınma, yanma, şişlik, ödem, cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar oluşabiliyor. Bu nedenle erken boşalmada kesinlikle bu tip ürünlerle kendi kendinize tedavi etmemenizi öneriyorum.

Kendi Kendinizi Tedavi Etmeyin

Özellikle gençler arkadaş tavsiyesi ile internette satılan boşalmayı geciktirici sprey veya kremlere rağbet ediyor. Ancak bu ilaçlar peniste kaşıntı, acı, yanma, şişlik, ödem gibi şiddetli allerjik belirtiler de yaratabiliyor. Bu şikayetler uzun süre de devam edebiliyor. Ayrıca bu ilaçlar sahte veya kopya da olabiliyor. Dolayısıyla hekim önerisi olmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Risk Faktörleri
 • Sertleşme sorunu: Dönemsel veya sürekli olarak sertleşme sorunu yaşıyorsanız, sürekli sertleşmeyi kaybetmekten korkmanız, erken boşalma probleminin gelişmesine neden olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan her üç erkekten yaklaşık birinde sertleşme sorunu da bulunuyor.
 • Sağlık sorunları: Kalp rahatsızlığı gibi bir sağlık sorunu cinsel beraberlik esnasında kendinizi endişeli ve aşırı heyecanlı hissetmenize neden olabilir. Bu durumda boşalmak için acele ederseniz, erken boşalma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Bazı ilaçlar: Nadiren de olsa, beyindeki kimyasalları etkileyen bir ilacın kullanımı da erken boşalma sorununa yol açabilir.
 • Stres: İş, okul veya aile yaşamınızdaki fiziksel ve duygusal stresler cinsel ilişki esnasında rahatlamanızı ve odaklanmanızı kısıtlayarak, erken boşalmanıza neden olabilir.
 • Düzensiz cinsel hayat: Periyodik olmayan bir cinsel düzen, erken boşalma riskini arttırır.
 • Performans endişesi: Cinsel performansa çok önem veren ve bu nedenle gerginlik yaşayan kişilerde erken boşalma daha sık görülür.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.