Genel

Erotik Filmlerde Olmayan Şaşırtıcı Gerçekler

Pek çok kişi cinselliğin bir film sahnesi gibi yaşanması gerektiğine inanıyor. Eşleriyle yaşadıkları cinsel rutini, sayıları, süreleri, cinsel davranışları hatta ambiyansı, sözleri, sesleri, bakışları bu filmlerle kıyaslayan çiftler, filmdeki mutlu sona ulaşmadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Oysa bu filmlerde gösterilen, internette dolaşan ya da şehir efsanesi olarak yayılan ütopik cinsel senaryoların pek çok doğru değil.

Gerçekler Çok Farklı…

Çoğu erotik film ve öyküde gerçek fonksiyonların çok üzerinde bir performans sergileniyor. Erkekler her an ve sürekli cinsel istek duyuyor, kolaylıkla sertleşme elde ediyor, bu sertliği uzun bir süre devam ettiriyor. Çoğu zaman boşalmanın gerçekleşmesi 30-45 dakiyayı buluyor. Kadınlar da hiç önsevişme ihtiyacı duymadan cinsel birleşmeye kolaylıkla geçebiliyor, her pozisyonda üstün bir uyarılma yaşıyor ve çoğu zaman eşleriyle aynı anda orgazm oluyor. Ancak gerçek rakamlar işin hiç de bu şekilde gelişmediğini gösteriyor.

Türkiye’de genç kadınların pekçoğu vajinismus ve kasılma şikayeti yaşıyor. Cinsel birleşmeyi zor gerçekleştiriyor. 10 kadından 9’u cinsel hayatından mutsuz olduğunu söylüyor. Kadınların çoğu cinsel isteksizlik yaşıyor, uyarılma ve orgazm olmak için erkeklerden daha fazla süreye ihtiyaç duyuyor. Cinsel birleşmede kadınların spontan orgazm olma oranı %20-30. Türkiye’de 10 erkekten 7’si sertleşme sorunu yaşıyor, genç erkeklerin en şikayet ettiği konu ise erken boşalma. Şimdi düşünelim: Filmlerdeki bu üstün performansları kim yaşıyor?

Size ve Eşinize Özel Bir Cinsel Rutin Edinin

Cinsel hayatınızdaki gerçek cinsel mutluluk sizin ve eşinizin ne hissettiğidir. Enerjinizi esas vermeniz gereken nokta başkalarına ait senaryolar değil kendinizi ve eşinizi ne kadar tanıdığınız, birbirinize cinsel istek ve düşüncelerinizi ne sıklıkla ifade ettiğiniz, cinsel hayatınız aklınıza geldiğinde dürüstçe ne kadar mutlu olduğunuzdur. Bazen hiç orgazm olmadığınız bir seks de harika geçebilir. Bazı çiftler haftada 2 kez birlikte olup mutludurlar, bazılarına ise 2 haftada bir birliktelik yeterli olur. Eğer siz ve eşinizin cinsel fonksiyonlarında ortak mutluluğunuzu engelleyecek sorunlar varsa o zaman biz bunu “cinsel sorun” olarak ele alırız.

Sertleşme sorunu, erken boşalma, libido kaybı, kadınlarda cinsel isteksizlik, uyarılma sorunları, orgazm problemi, cinsel ağrı gibi sorunlar ortak cinsel mutluluğu azaltabilir. Bu fonksiyon sorunlarının dışında cinsel rutindeki en ufak mutsuzluk da -ileride sorun yaratması açısından- ciddiye alınmalıdır. Cinsel istek seviyesi, cinsellikte arzulanan davranışlar, önsevişme ve birleşme teknikleri, uyarıcı hareketler kadın ve erkek arasında farklılık gösterebilir. Bu durumda cinsel hayatınızı "akort" ettirecek, eşinizle cinsel uyumuzu arttıracak önerilerden yararlanabilirsiniz.

Filmlerde Olmayan Gerçekler:
 • Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 3 kişiden biri en az bir cinsel sorun yaşıyor.
 • Tüm dünyada kadınlarda en sık karşılaşılan cinsel sorun cinsel isteksizlik.
 • Türkiye’deki genç kadınların pek çoğu vajinismus yaşıyor. Toplum içindeki tam rakam
  bilinmese de cinsel kliniklerde bu rakam %80’leri buluyor.
 • Filmlerde kısacık vakit ayrılan, çoğu zaman da es geçilen önsevişme kadın uyarılması için
  çok mühim. Çünkü yapılan çalışmalara göre oran olarak bir erkek 1 dakikada orgazm
  oluyorsa kadınlar 10 dakikada orgazma ulaşıyor.
 • Kadınların yaklaşık %75’i cinsel birleşmede orgazm olmuyor. Şanslı %25 de ancak belli
  pozisyon ve tekniklerle orgazmı birleşme sırasında yaşıyor.
 • Erkekler filmlerdeki gibi sürekli istek duymuyor. Bazen gündelik stresten, bazen de
  organik nedenlerden libido kaybı oluşabiliyor. Günümüzde giderek daha fazla erkek
  testosteron düşüklüğüne bağlı isteksizlik yaşıyor.
 • Türkiye’de 10 erkekten 7’sinin hafif-orta ve yüksek derecede sertleşme sorunu var.
 • Türkiye’de neredeyse 2 erkekten biri erken boşalıyor.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.