Çift Sağlığı Genel

Eşinizde Erken Boşalma Var İse

Sağlıklı bir boşalma süresi hem erkek hem de eşinin cinsellikten tam keyif alması için önemli. Hızla gerçekleşen ve çiftin mutluluğunu azaltacak kısalıktaki boşalma süresi tatminsizlik, hayal kırıklığı, moral bozukluğu yaratabiliyor. Erken boşalmayı çiftin ortak sorunu olarak değerlendirmek gerek.  Ortak tatmini azaltacak kadar kısa sürede boşalmanın gerçekleşmesi durumunda hem kadın hem de erkeğin cinsellikte aldığı haz azalıyor.  Erken boşalan erkeklerde stres, özgüven eksikliği, hayal kırıklığı, utanç, endişe hisleri oluşabiliyor.  Eşleri erken boşalan kadınlarda cinsel birleşmeden alınan zevk ve orgazmik hisler azalabiliyor. Hatta erken boşalma yaşayan üç erkekten biri depresyonda iken, on kadından dördü de cinsellikte haz alamama sorunuyla karşı karşıya.  Bu durum kadınlarda ilerleyen dönemde cinsellikten soğuma ve cinsel isteksizlik yaratabiliyor.

“BENİM ZEVKİME ÖNEM VERMİYOR” DEMEYİN

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel sorunlar arasında.  Ancak pek çok kadın ve erkek ilişkinin başlarında bu sorun hakkında konuşmaktan çekiniyor.  Eşlerinin özgüvenini zedelemekten veya duygularını incitmekten korkuyor. Çoğu erken boşalmanın zamanla geçeceğini düşünüyor.  Zamanla kadınlarda “Hep kendi zevkini düşünüyor, hiç benim tatminime önem vermiyor” şeklinde düşünceler ve eşe karşı öfke oluşabiliyor. Erkek sorunu görmezden geliyorsa öfke, kırgınlık, hayal kırıklığı hisleri artıyor.  Cinsel problemler ilişki çatışmalarına dönüşüyor. Oysa erken boşalmada erkek kendi zevkine önem verdiğinden değil boşalmayı kontrol edemediği için erken boşalır.  Bu tip yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için eşinizle konuşun ve mümkün olduğunda kısa sürede yardım alın.

ERKEN BOŞALMA NEDEN OLUR?

Erken boşalma bir erkeğin ilk ilişkisinden itibaren oluşabileceği gibi, sonradan da gelişebiliyor.  Özellikle genç erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, başkaları tarafından fark edilmemek için hızlı mastürbasyon yapmayı alışkanlık edinmek, performansla ilgili endişeler, suçluluk hisleri,  aşırı gerginlik ve deneyimsizlik erken boşalmayı tetikleyebiliyor.  Çoğu zaman, erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça, erkek boşalma refleksini kontrol etmeyi öğrenebiliyor.  Ancak bazı zamanlarda, bu refleks kontrol edilemiyor. Erkek boşalmayı geciktirmeyi istese de, bunu başaramıyor. Boşalma hem psikolojik hem de fizyolojik faktörlerin birleşimiyle erken oluşuyor.  Sonradan erken boşalma gelişen kişilerde ise en önemli risk faktörü sertleşme problemi.  Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları ya da prostat gibi ürolojik sorunlarda, tiroit problemi gibi hormonsal problemlerde ve bazı sinir sistemi kaynaklı sıkıntılarda da erken boşalma görülüyor. Bu nedenle erken boşalmanın altında yatan olası organik risk faktörlerini de araştırmak gerekiyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Erken boşalmanın altında yatan organik ve psikolojik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, fizik muayene ve bazen de ileri tanı tetkiklerinden yararlanılıyor. Altta yatan organik bir neden bulunduğunda, öncelikle bu sebep ortadan kaldırılıyor. Bu noktadan sonra erken boşalmanın tedavisi kas egzersizleri, sistemik ve lokal ilaçlar ve cinsel terapi egzersizleriyle yapılıyor.  Bu şekilde boşalma süresinde 2-8 kat arası uzama sağlanabiliyor. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu da bulunuyorsa, bu şikayete yönelik tedavi de veriliyor. Unutmayın, her erkek dönemsel olarak erken boşalma yaşayabilir. Ancak bu sorun cinsel ilişki denemelerinin yarısından fazlasında meydana geliyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. https://hattatklinik.com/erken-bosalma/

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.