Sağlıklı Yaşam

Fuji Dağı’nda Gençlik Sırrı

Geçtiğimiz yıllarda bir konferans için gittiğimiz Japonya’da gençlik sırrının saklı olduğu düşünülen Fuji Dağı’nı da ziyaret ettim.

Fuji Yanardağı 3778 metre yüksekliği ile Japonlar için kutsal bir özelliğe sahip. Geleneğe göre Fuji Dağına tırmanıp, kükürtten zengin, bol mineralli sıcak suların olduğu havuzlarda pişirilen yumurtaları yediğinizde ömrünüz tam 7 yıl uzuyor.

Buna tıbbi bir bakış açısı getirirsek…

İlk olarak Fuji Dağı’na tırmanmak için zorlu bir yokuşta uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Attığınız her adımın ömrünüze saniyeler eklediğini hatırlatalım. İkinci olarak volkanik mineraller ve özellikle kükürtün iyileştirici özelliğinden yararlanıyorsunuz. Kükürt hücre ve organ fonksiyonlarını koruyan önemli bir mineral. Hatta eklem hastalıklarında kullanılan glukozamin ve kondroitin destekleri sülfür içeriyor. Sülfür vücudun ana antioksidan koruyucularından glutatyonun yapımında da rol alıyor. Doğal olarak proteinli gıdalar, yumurta, süt ürünleri, balık ve ette bulunuyor. Yine soğan, sarımsak, Brüksel lahanası da sülfürden zengin. Üçüncü olarak yumurta besleyici besinlerin başında geliyor. Son yıllarda kolesterol yüksekliği açısından da aklandı.

Öyle görülüyor ki Fuji Dağı’nın sırrı –aynı birçok uzmanın dediği gibi- aktivite, sağlıklı beslenme, bol antioksidan, sigara-alkolden uzak bir yaşam ve bolca ruhaniyette saklı.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.