Çift Sağlığı Erkek Sağlığı

Her Erkeğin Cinsel Performansını Etkileyen: “Endişe”

İşte her yaştan erkeğin başına gelebilecek ve cinsel performansı en çok etkileyen sorunlardan biri olan “endişe dosyası” ile karşınızdayız!

GELECEĞİ FELAKETLEŞTİREN SENARYOLARDAN KAÇININ

Performans endişesini daha önce yaşanılan başarısız cinsel deneyimler nedeniyle gelecekte de cinsel başarısızlık yaşama korkusu olarak açıklayabiliriz. Bazen erkekler tek bir sefer bile cinsellik sırasında iyi performans gösteremeyince bu endişeye bağlı devam eden sertleşme sorunu yaşayabiliyor.    Cinsel başarısı konusunda kaygı duyan erkek, sertleşme sağlayıp sağlayamayacağını, sertleşme sağlasa da sürdürüp sürdüremeyeceğini kafaya takıyor.  Eşini tatmin edemeyeceğine, ona karşı mahçup olacağına takıntılı şekilde inanıyor.  Bu takıntı bir kez yaşandığında bile sonraki ilişkilerde sertleşmeyle ilgili zorluk, boşalma problemleri ve uzun vadede ise cinsel isteksizlik gelişiyor.

PENİSE GİDEN SİNYALLERİ BOZUYOR

Cinsellik beyinde başlıyor.  Beyin en önemli cinsel organ!  Cinsellik beyinde başladığı için tüm cinsel mesajlar omuriliğe oradan da penise aktarılıyor.  Sonuçta gergin bir ruh hali durumda, beyinden penise giden sinyaller cinselliği baskılayıcı özellikte oluyor ve peniste sertleşmeyi sağlayan maddeler salgılanamıyor.  Erkek eşini memnun etmek ve harika bir performans sergilemek istese de, cinsellik öncesinde ve sırasında erkeğin aklından geçen tüm bu düşünceler  sertleşme sorunu ve boşalma problemlerine neden olabiliyor.

PERFORMANSINIZI PUANLAMAYIN

Cinsel endişeler nedeniyle erkek daha cinsellik düşünmeye başlandığı anda, asıl odaklanılan konu zevk almak ya da keyifli bir cinsellik yaşamak değil, ‘başarıya ulaşmak’ haline geliyor. Hedeflenen performanslar çoğu zaman erkeği stresli hale getiriyor.  Penis boyu-şekli, sertleşmenin ne kadar sürdüğü, bir gecede kaç kez gerçekleştiği, boşalma süresi hatta pozisyonlar ve kilo takıntısı bile erkeğin endişelerini arttırıyor.  Sekste kalite yerine sayılara önem veren erkek hedeflenen performansı gösteremez ise partneri karşısında tüm önemini kaybetmekten korkuyor. Hayal edilen cinsel performansa ulaşmak adeta erkekliğin ispatı haline geliyor. Oysa keyifli bir cinsellik için performans puanlamasından vazgeçmek, eşinizi ve sizi mutlu eden bir birliktelik yaşamaya odaklanmak gerekiyor.

HAYALİ PERFORMANSLAR İÇİN KALICI CİNSEL SORUNLAR YARATMAYIN!

Cinsel endişe yaşayan pek çok erkek hiçbir hekim tavsiyesi olmadan performans ilaçlarını kullanarak bu duruma çözüm getirilmeye çalışıyor. Ancak bu ilaçlar yoğun cinsel endişe durumunda işe yaramayabiliyor.  Bu durumda erkek “Bu bile işe yaramadı” diyerek daha büyük bir bunalım yaşıyor.  Bazen biz de gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bu tip ilaçları özel doz ve kullanım şekilleriyle performans endişesinde çok kısa bir süre tavsiye edebiliyoruz.  Ancak hekim önerisi olmadan, size özel doz ve kullanımı öğrenmeden kullanacağınız ilaçların şikayetlerinizi azaltmak yerine kalıcı cinsel sorulara yol açabildiğini bilmelisiniz. Geçtiğimiz sene Journal of Sexual Medicine’da yayınlanan ve 1207 erkeği inceleyen bir araştırmaya özellikle üstün bir cinsel performansı hedefleyerek ilaç kullanan genç erkeklerde sertleşme sağlama ve sürdürme konusunda özgüvenin azaldığını ve cinsel ilişkiden alınan tatminde büyük bir düşüş olduğunu gösterdi.   Öyle ki bu sorunlar bir süre sonra kalıcı sertleşme problemine dönüşebiliyor. Özellikle genç erkeklerin kendilerine  fiziksel ve psikolojik olarak yıpratıcı hedefler koymamaları ve bir uzmana danışmadan ilaç kullanmamaları büyük önem taşıyor.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALI?

Cinsel birliktelikte bir kez başarısız olmanız, sürekli başarısız olacağınız anlamına gelmez.  Ancak 2-3 ay devam eden cinsel sorunlarınızda mutlaka bir yardım arayışına gitmelisiniz.  Belki de cinsel endişeleriniz yersiz değildir.  Hormonlarınızda, penis damarlarınızda, penise giden sinirlerde bir sorun olabilir. Ayrıca devam eden performans endişesi bazen hormon seviyelerini düşürebiliyor. Kendi kendinize bir türlü sorunu aşamıyorsanız gerekli incelemeleri yaptırmanız çok ama çok önemli. Altta yatan medikal bir sorun değil performans endişesi bile çıksa, profesyonel tedavilerden yararlanmalısınız. Performans endişesi cinsel terapi, kaygıları çözmeye yönelik ev ödevleri ve cinsel egzersizler, cinsel bilgilendirme ve gerekiyorsa hekim kontrolünde medikal tedaviler ile çözümlenebiliyor.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.