Kadın Kadına Aramızda

İçinizdeki Çocuğun Sesini Hiç Duydunuz Mu?

İçinizdeki çocuğun sesini hiç duydunuz mu? Ben çok uzun süre bu sesin farkında değildim. Anne olana kadar.

Anne olduğumda o ilk birkaç seneye kaç yıllık kişisel gelişim sığdı, ne çok birikim varmış inanamadım.
Kendi çocuğuma şefkat verdikçe duymaya başladım içimdeki çocuğu.

“Ben de buradayım”, “Benim de sarılmaya ihtiyacım var”, “Ben de sevgine, şefkatine muhtacım”, “Ben de görülmek, fark edilmek ve desteklenmek istiyorum” diyen bir sesin farkına o ufak bebek sayesinde vardım.

Evet o ses içimdeydi. Hep oradaydı. Ben fark edene kadar, sesini duyana kadar bağırmaya devam etmişti.

Ona ne hoyrat davrandığımı anladım. Yetersizliğini, eksikliğini, endişelerini, kabul edilme ihtiyacını, mutsuzluğunu, kırgınlığını, ikna edilmeyi bekleyen öfkesini, kalp yaralarını, isyanlarını, kabul ettiklerini ve reddettiklerini, o naif coşkusunu ve ben merkezciliğini, inatlarını, muhtaçlıklarını, kendini gerçekleştirmeye duyduğu özlemi ne kadar görmezden geldiğimi fark ettim. Ben fark etmedikçe hırçınlaşmış, yalnızlaşmış, mutsuz, vazgeçmenin eşiğinde kısılmış sesini duydum.

Üzgündü. Kendi çocuğuma asla davranmayacağım şekilde davranmıştım ona. En çok beni istiyor ama ya yine vazgeçersem diye temkinli davranıyordu.

Önce yavaş yavaş geldi o ses. Giderek daha fazla duyar oldum.

Ona şefkat verebileceğimi, onu rahatlatabileceğimi, ona ihtiyacı olan sevgiyi, saygıyı, onaylamayı, sarılmayı, öpmeyi, desteği sunabileceğimi keşfettim. Aynı bir annenin çocuğuna yaptığı gibi.

Böylece iki çocuğum oldu benim. Ne biri ne öteki. Biri olmadan öteki olmuyor onu da anladım. Bu sevgiyi anlamak için anne olmanın şart olmadıgını da öğrendim. Birbirini besleyen bir sevgi. Birbirinden çalan değil. Haksızlık eden ya da gereksiz olan değil. Birlikte var olan, birlikte büyüyen, birbirine ve dünyaya yayılan bir sevgi.

Hem çocuklarına hem içlerindeki çocuğa şefkat veren tüm kadınlar.

Anneler gününüz kutlu olsun!

Tutunun bu sevgiye. Hem çocuğunuzun hem de içinizdeki çocuğun sesini duyun.

Bu sevgi kurtaracak hepimizi.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.