Sağlıklı Yaşam

İsteksizlik Sorunu

Cinsel isteksizlik cinsel sorunlar arasında en yaygın şikayetlerden biridir. Cinsel istek hem biyolojik hem de motivasyonel, psikolojik, duygusal faktörlerden etkilendiğinden cinsel isteksizlikte de esas önemli olan ana neden veya nedenleri bulmaktır.

Erkeklerde testosteron hormonunun cinsel istek ve fantaziler üzerinde önemli bir etkisi vardır. Testosteron yetersizliği olan erkeklerde libido ve arzu azalır, buna eşlik eden sertleşme kaybı, boşalma süresi değişimleri yaşanabilir. Günümüzde yoğun stres, aşırı kilo, hareketsizlik gibi yaşam tarzı risk faktörleri olan genç erkeklerde de sıklıkla testosteron eksikliğine rastlanmaktadır. Bunun yanında diğer bazı hormonlar, sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar ve depresyon gibi psikolojik sorunlar da isteksizlik yaratabilir. Sertleşme sorunu, erken boşalma gibi diğer cinsel sorunlar, partnerin cinsel sorunları, ilişki problemleri, performans endişesi gibi nedenlerle de cinsel istek azalabilir.Cinsel isteksizlikte bu nedenle hormonsal incelemeler başta olmak üzere biyolojik nedenler incelenirken libidoyu düşürebilecek psikolojik nedenleri de araştırmak gerekir.

Testosteron hormonu ve diğer androjen hormonların seviyeleri günümüzde basit bir kan testiyle anlaşılabilmektedir. Hormonsal eksiklik durumunda testosteron yerine koyma tedavileri ile hem libidoda hem de sertleşme kalitesi ve boşalma süresinde başarılı bir sonuç alınabilmektedir. Cinsel istek kaybı, cinsel uyarılmada azalma, sertleşme kalitesinde düşüş, cinsel ilişki sıklığında düşüş, gece sertleşmelerinde seyrekleşme gibi şikayetlerin yanı sıra vücut kompozisyonu ve kemik kütlesinde iyileşme, kas gücü ve zihinsel fonksiyonlarda artış gibi yararlar görülür. Bu tedavilerin her cinsel sorun tedavisinde olduğu gibi mutlaka işinin uzmanı tarafından ancak gerekli kişilere uygun şekilde yapılması yan etkilerden korunmak açısından önemlidir.

Testosteron seviyelerindeki eksiklik durumunda sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik ve cinsel gücü düşüren diğer cinsel sorunlarda tedavi ister medikal ister bitkisel ister psikolojk olsun genellikle düşük bir sonuç vermektedir. Bu nedenle özellikle isteksizlik durumunda kontrol edilmesi önem taşır.
Cinsel isteksizliğe yol açan diğer faktörlerin varlığında soruna veya sorunlara yönelik tedaviler başarı şansını arttırır. Örneğin depresyon, endişe hastalıkları, ilişki sorunlarında mutlaka psikolojik destek verilmesi gerekebilir.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.