Sağlıklı Yaşam

Karaciğeri Toksinlerden Kurtarın

Karaciğer, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olan en önemli organlardan biridir. Gerçekten de, sağlıklı bir karaciğer sizi hem çevresel, hem de metabolizmanızın ürettiği toksinlerden korur.

Bu koruma işlevi, karaciğerde bulunan enzimler aracılığı ile gerçekleştirilir. Böylece hem sizi yaşlandıran toksinler ve serbest radikaller etkisiz hale gelir, hem de antioksidan seviyeleri artar.

Bazı yiyecekler karaciğerin “detoks” yapmasına yardımcı oluyor. Brokoli, lahana, karnıbahar, yeşil sebzeler, sarımsak-soğan, turp ve enginar bu besinlerin başında yer alıyor. Karaciğer sağlığı için milk thistle, yeşil çay, üzüm çekirdeği ekstresi, N-asetil sistein, kurkumin gibi besin destekleri de öneriliyor. Ancak bu destekleri doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca fazla alkol tüketiminden ve gereksiz ilaç kullanımından da kaçınmalısınız.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.