Genel

Ne Kadar Seks Sağlıklı?

Ne kadar sık seks yapılması gerektiğinden önce bu işin düzenine dikkat etmelisiniz.

En Az 3 Haftada Bir Seks Yapın

Ne kadar sık seks yapılması gerektiğinden önce bu işin düzenine dikkat etmelisiniz. Haftada bir veya iki defa seks yapıp 2 ay ara vermektense, düzenli şekilde belli aralıklarla beraberlik yaşamak cinsel hormonları düzenliyor. Yani eşinize ve size uyan bir cinsel rutin yaratmak sadece cinsel tatmin ve psikolojik rahatlama sağlamıyor, fizyolojik olarak da sizi daha seksüel kılıyor. 3 haftadan daha az bir sıklık tüm cinsel hormonları ve cinsel fonksiyonları altüst ediyor. Bana sorarsanız her hafta 1-2 kez seks yapmak hem cinsel fonksiyonlar hem de eşinizle olan duygusal bağınızdan açısından şart.

Yılda 10 Defadan Az Alarm Belirtisidir

Yapılan çalışmalar yaklaşık 10 çiftten birinin aseksüel evlilik yaşadığını gösteriyor. Bunu hiç seks yapmamak gibi düşünmeyin. Yılda 10 defadan az seks yapılan bir ilişki de bu kategoriye giriyor. Bu durumda çiftin cinsel iletişimi, ilişki kalitesi, evlilik uyumu ciddi şekilde etkileniyor. Çift cinsel açıdan giderek uzaklaşıyor. Eğer aseksüel bir evliliğiniz varsa sorunu ciddiye alın. Erkekte sertleşme sorunu, erken boşalma, testosteron düşüklüğü, kadında orgazm problemi, cinsel ağrı ve cinsel isteksizlik seks sıklığını düşürebilir. Bir uzmana başvurarak önce hormonsal, damarsal ve sinir sistemiyle ilgili incelemeler, ardından psikolojik ve ilişkisel faktörlerin incelenmesiyle işe başlayın. Gereken medikal tedavi ardından sizi daha keyifli, tatminkar ve düzenli bir seks hayatına kavuşturacak tüyoları alın.

Aşırı Seks Düşkünlüğüne Dikkat!

Eğer eşiniz ve siz haftanın hemen her günü birlikte oluyor ve bu durumu memnuniyetle karşılıyorsanız herşey yolunda! Ancak çoğu zaman bir tarafın cinsel isteği daha düşük oluyor. Eğer haftada 8-9 seferden fazla seks istiyor, takıntılı şekilde matürbasyon yapıyor, sürekli ama sürekli seks düşünüyor, siber-seks veya pornosuz yapamıyor, stresli durumlarda hemen seks yapmak istiyorsanız dikkat! Bu durumda kullandığınız ilaçların, hormonlarınızın, psikolojik durumunuzun incelenmesi gerekecektir.

Seks Sıklığını Neler Etkiler?

Her çift dönemsel olarak daha fazla veya daha az seks yapabilir. Her çiftin kendine uygun bulduğu seks sıklığı da farklıdır. Yapılan çalışmalar çiftlerin haftada 2-4 seferden ayda 2-4 sefere uzanan bir seks sıklığı olduğunu gösteriyor. Seks sıklığını etkileyen pek çok faktör var. İşte bazıları:

  • Yaş
  • Cinsel fonksiyon sorunları (sertleşme sorunu, erken boşalma, testosteron düşüklüğü gibi)
  • Cinsel iletişim eksikliği
  • Hayat olayları-stres
  • Fiziksel ve duygusal sağlık durumu
  • Hastalıklar ve ilaçlar
  • Vakitsizlik, yalnız kalacak zaman bulamamak
  • Madde veya alkol bağımlılığı
  • İlişki durumu, ilişki problemleri, çatışmalar
  • Depresyon
Uzun İlişkilerde Seks Azalabilir

İlişki süresi uzadıkça seks sıklığında bir düşüş yaşanması normaldir. Bu durum hem genç çiftlerin hem de yıllanmış “altın” çiftlerin başına gelir. Ancak seks sıklığı düşse de seksten alınan tatmin düşmek zorunda değildir ve pek çok çiftte bu tatmin azalmaz. Eğer seksten aldığınız keyif ve tatmin azaldıysa, seks sonunda kendinizi mutsuz hissediyorsanız, seksi daha az seviyorsanız, seks yapmak aklınıza gelmiyorsa, eşinize karşı seksüel bir soğukluk yaşadığınızı düşünüyorsanız o zaman yardım alabilirsiniz.

Bir Soru: Sertleşme İlaçları Seks Sıklığını Arttırır Mı?

Sertleşme ilaçlarının seks isteği veya seks sıklığı üzerinde direkt bir etkisi yoktur. Sertleşme ilaçları cinsel istek varlığında penise giden kan akışını artırır ve penisin sertleşmesini sağlar. Ancak sertleşme sorunu nedeniyle seksten uzak duruyorsanız, eşinize mahcup olma kaygısıyla seksten soğuduysanız o zaman bu tür ilaçları kullanmak performans endişenizi azaltır ve seks hayatınızı canlandırabilir. Sertleşme sorunundan kurtulmak daha sık seks yapmanızı sağlayacaktır. Sertleşme sorununun tek tedavisinin ilaçlar olmadığını da hatırlatalım. Altta yatan fiziksel ve psikolojik nedenlere göre size uygun bir tedavi seçildiğinde –ilaçlar, hormon tedavileri, enjeksiyonlar hatta psikolojik ve çift terapisi bile olabilir- daha çok seks yapmak isteyecek ve partnerinizle daha keyifli bir seks hayatına kavuşacaksınız.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.