Genel

Performans Endişesini Yenmek İçin 5 Altın Kural

Cinsellikte iyi bir performans göstermek erkeklerin hemen hepsi için çok önemli. Ancak performans bir endişe-kaygı-depresyon kaynağına dönüştüğünde cinsel sorunların başlaması kaçınılmaz oluyor.

Geleceği Felaketleştiren Senaryolardan Kaçının

Performans endişesini daha önce yaşanılan başarısız cinsel deneyimler nedeniyle gelecekte de cinsel başarısızlık yaşama korkusu olarak açıklayabiliriz. Bazen erkekler tek bir sefer bile cinsellik sırasında iyi performans gösteremeyince bu endişeye bağlı olarak sonraki ilişkilerinde sertleşme sorunu yaşayabiliyor. Cinsel başarısı konusunda kaygı duyan erkek, sertleşme sağlayıp sağlayamayacağını, sertleşme sağlasa da sürdürüp sürdüremeyeceğini kafaya takıyor. Eşini tatmin edemeyeceğine, ona karşı mahçup olacağına takıntılı şekilde inanıyor. Bu takıntı bir kez yaşandığında bile sonraki ilişkilerde sertleşmeyle ilgili zorluk, boşalma problemleri ve uzun vadede ise cinsel isteksizlik gelişiyor.

Kendi Kendine Tedavi Uygulayan Çok

Cinsel endişe yaşayan pek çok erkek hiçbir hekim tavsiyesi olmadan performans ilaçlarını kullanmaya başlıyor. Ancak bu ilaçlar yoğun cinsel endişe durumunda işe yaramayabiliyor. Bu durumda erkek “Bu bile işe yaramadı” diyerek daha büyük bir bunalım yaşıyor. Bazen biz de gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bu tip ilaçları özel doz ve kullanım şekilleriyle performans endişesinde çok kısa bir süre tavsiye edebiliyoruz. Ancak hekim önerisi olmadan, size özel doz ve kullanımı öğrenmeden kullanacağınız ilaçların şikayetlerinizi azaltmak yerine kalıcı cinsel sorulara yol açabildiğini bilmelisiniz.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Cinsel birliktelikte bir kez başarısız olmanız, sürekli başarısız olacağınız anlamına gelmez. Ancak 2-3 ay devam eden cinsel sorunlarınızda mutlaka bir yardım arayışına gitmelisiniz. Yaşadığınız endişenin altında, hormonlarınızda, penis damar ve sinirlerinizde sinirlerde bir sorun olabilir. Altta yatan medikal bir sorun değil performans endişesi bile çıksa, profesyonel tedavilerden yararlanmalısınız. Performans endişesi hekim kontrolünde medikal tedavilere ek olarak cinsel terapi, kaygıları çözmeye yönelik ev ödevleri ve cinsel egzersizler ve cinsel bilgilendirme ile çözümlenebiliyor.

Bu Kuralları Not Alın
  1. Performansı Puanlamayın: Cinsel endişeler nedeniyle asıl odaklanılan konu keyifli bir cinsellik yaşamak değil, ‘başarıya ulaşmak’ haline geliyor. Penis boyu-şekli, sertleşmenin ne kadar sürdüğü, bir gecede kaç kez gerçekleştiği, boşalma süresi hatta pozisyonlar ve kilo takıntısı bile erkeğin endişelerini arttırıyor. Oysa keyifli bir cinsellik için performans puanlamasından vazgeçmek, eşinizi ve sizi mutlu eden bir birliktelik yaşamaya odaklanmak gerekiyor.
  2. Fiziksel teması kesmeyin: Cinsel endişe yaşayan erkekler eşleriyle olan fiziksel temastan kaçmaya başlar. Oysa fiziksel temas cinselliğin ilk adımı olsa da cinsellik fiziksel temasın kesin sonucu değildir. Dokunma, sarılma, okşama, öpme gibi temaslar eşinizle daha yakın hissetmenizi sağlar. Sizi rahatlatır ve endişelerinizi azaltır.
  3. Yavaşlayın: Endişe ve kaygı vücutta stres reaksiyonu başlatır. Kalbiniz daha hızlı çarpar, nefes alış verişleriniz hızlanır. Bunun yerine dokunuşlarınızı yavaşlatmayı deneyin. Ön sevişme süresini uzatın. Loş bir ortam hazırlamak, hafif bir müzik koymak da gevşeticidir.
  4. Onu suçlamayın: Yaşadığınız cinsel sorunları değerlendirirken adil olun. Ne kendinizi ne de partnerinizi suçlamayın. Unutmayın, o da sizin cinsel sorununuz karşısında ne hissedeceğini, size nasıl davranacağını bilemiyor. Bu problemi sadece sizin veya onun “suçu” gibi görmek yerine, birlikte bir çift olarak ele alın.
  5. Cinselliği motive edin: Cinsellikte doğal ve kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarmanız gerekir. Ancak unutmayın, bu hisler her zaman kendiliğinden bir anda gelişmek zorunda da değildir. Erkekler de her an cinsel istek duymazlar ve her an cinselliğe hazır olmayabilirler. Bu nedenle bazen çeşitli uyarılarla cinselliği teşvik edebilirsiniz

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.