Çift Sağlığı Genel

Sanal Seks Gerçek Seksin Yerini Tutar mı?

Öncelikle sanal seksin gerçek cinsel ilişkiden son derece farklı bir kavram olduğunu bilmelisiniz. İnternette başarılı şekilde sanal cinsel ilişkiler kurmak gerçek başarı demek değil! Sanal sekste başarılı olunsa da sosyal fobi, cinsel endişeler, performans kaygıları, sertleşme problemi gibi cinsel sorunlar gerçek hayatta devam ediyor.

Sanal sekste karşılıklı uyum, aynı ortamı paylaşma ve tensel beraberlik gibi cinsel ilişkinin belirleyici özellikleri bulunmuyor. Bu özellikler sadece gerçek bir partnerle olan cinsel beraberliklerde mümkün oluyor. Ancak buna rağmen sanal seksin giderek arttığını gözlemliyoruz. Hatta 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre dünyada 69.7 milyon kişi interneti cinsel aktiviteler için kullanıyor. Bunlar arasında interaktif-iletişim bazlı (örneğin cinsel sohbet, cinsel tartışma forumları, sanal seks) ve pasif-görsel bazlı (pornografik resim/film) içerikler var. Araştırmalar, içe dönük, kendini ortaya koymada zorlanan, sosyal fobileri olan ve eleştiriye karşı hassas olan kişilerin internet ortamında daha rahat ettiklerini gösteriyor.

Cinsel Sorunları Gizliyor

Sanal seks özellikle cinsel sorunları olan kişilerde performans endişesini azaltıyor. Daha rahat iletişim kurmayı sağlıyor, cinsel sorunları saklıyor. Sertleşme sorunu, erken boşalma, geç boşalma gibi cinsel problemleri olanlar internet ortamının sağladığı görünmezlik duvarları sayesinde kendilerini daha kolay ifade edebiliyorlar. Yine eşleriyle cinsel istek ve arzularını paylaşamayan, cinsel iletişim kuramayan, cinsellikte keyif veren davranışları eşiyle yaşayamayanlar için de sanal seks rahatlık getiriyor. Uzun ilişkilerde cinsel ilişki sıklığı doğal bir düşüş gösterebiliyor. Bu nedenle ilişkisinde mutsuz olan, yenilik arayan veya cinsel cazibesini yitirdiğini düşünenler de bu tip ilişkilere rağbet ediyor.

Gerçek Başarı Değil

Ancak internette başarılı şekilde sanal cinsel ilişkiler kurmak gerçek başarı demek değil! Sanal sekste başarılı olunsa da sosyal fobi, cinsel endişeler, performans kaygıları, sertleşme problemi gibi cinsel sorunlar gerçek hayatta devam ediyor. Gerçek ilişkileri sürdürmek için gereken cinsel iletişim eksik kalıyor. Sanal seks bağımlılarında uyku sorunları, sosyal hayattan uzaklaşma, ruh hali değişimleri ve cinsel isteksizlik , partnerlerinde de reddedilmişlik hissi, yalnızlık ve cinsel yakınlıkta azalma gibi sıkıntılar görülüyor.

Çözüm Arayın

Gerçek hayatta yaşanan cinsel sorunların altında ciddi organik sorunlar olabiliyor. Erkeklik hormonu eksikliği, cinsel bölge damar ve sinirlerindeki yetmezlikler eşle yaşanan cinselliği olumsuz etkiliyor. Biz bu tip sorunlarda; cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu ve boşalma problemlerinde medikal tedavi seçenekleri (sistemik/lokal ilaçlar, hormon tedavisi, cinsel bölge şok dalga tedavisi, PRP, cinsel bölge enjeksiyonları gibi) ile başarılı çözümler elde edebiliyoruz. Ancak sanal sekste başarı gösterenler internetin gerçek cinsel hayatlarındaki sorunların çözümü olduğuna inanabiliyor. Sanal seksin verdiği heyecan ve yoğun uyarılma cinsel sorunların üzerini örttüğünden bu kişiler gerçek seksten uzaklaşıp sanal sekse giderek daha çok bağlanıyorlar. Oysa bu sadece bir yanılsama. Bunun yerine var olan cinsel problemlerin ve cinsel iletişim eksikliğinin mutlaka bir uzmana başvurarak tedavi edilmesi lazım.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.