Genel

Sekste Yüksek Performans Ne Demek?

Performans

Hastalarımızdan sık sık, daha yüksek bir performans istiyorum, performansımı beğenmiyorum, sekste performansım düşük, şikayetlerini duyuyorum. Peki sekste yüksek performansı ne belirliyor? Sekste başarılı olmak ne demek?

Performans Hedefleri

İyi bir seks performansının tanımı aslında oldukça subjektif ve kişisel. Ancak her erkeğin sekste beklediği bazı ortak başarı kriterleri var. Bunların başında sertleşme kalitesi ve boşalma süresi geliyor. Birçok erkek penis boyu ve hacmini bu başarı kriterlerine ekliyor. Cinsellliğin sıklığı, bir gecede kaç kez yaşandığı da önemli oluyor. Bu kriterler tabii ki doğal olarak bir erkeğin performansını belirliyor. Yine de pek çok erkek aslında şehir efsaneleri, yanlış bilgiler, kıyaslama ve performans endişesi sebebiyle kendine gerçekçi olmayan performans hedefleri koyuyor.

Gerçekçi Olmak Şart

Örneğin sertleşme işleviyle ilgili cinsel tıp hekimleri olarak önemsediğimiz en önemli kriter sertleşmenin yeterli bir kalitede olması ve cinsellik boyunca sürdürülebilmesi. Ancak her erkeğin bir sertleşmeden diğer sertleşmeye geçirdiği süre (yani refraktör dönem) farklı olabiliyor. Bu süre kimi erkek için gecede birkaç sefer, kimisi içinse haftada bir kaç sefer oluyor. Bu doğal bir farklılık. Bazı erkekler üstüste bir performans sergileyemediklerinde kendilerini sekste başarısız sayabiliyor. Yine penis hacim ve boyutlarının anatomik açıdan normal olması iyi bir performans için yeterli. Ancak şehir efsaneleri nedeniyle anatomisinden mutsuz çok erkek var. Erken boşalmayı iki dakika ve altındaki boşalmalar olarak tarif etsek de birçok erkek çok daha uzun süreleri bile yeterli bulmayabiliyor. Dolayısıyla iyi bir seks performansını belirlerken erkeklerin kendileri için koydukları hedefler gerçekçi olmayabiliyor.

Unutulan Kriterler

Bunların yanında unutulan bazı performans kriterleri de var. Örneğin partnerle olan ortak mutluluk, partnerin aldığı zevk ve orgazm sıklığı, onun hisleri ve düşünceleri bu kriterlere eklenmeyebiliyor. Bu önemli çünkü bazı durumlarda sizin için yeterli olan ve mutluluk yaratan bir cinsel rutin başka bir çift için uygun olmayabiliyor. Mesela boşalma süresinin yeterliliğini belirlerken ortak zevk ve partnerin düşüncelerine büyük önem veririz. Ancak bir çifte yeterli gelen bir süre diğeri için yetersiz olabiliyor.

Ne Zaman Dikkatli Olmalısınız?

Tüm bunları söyledikten sonra performans düşüklüğü ile ilgili dikkatli olmanız gereken zamanları da belirteyim. Eğer sertleşme sağlama veya sürdürmede zorluk yaşıyorsanız, sertleşme kaliteniz düştüyse, eskiye oranla daha zor sertleşiyorsanız, sertleşmeyle ilgili performans endişesi yaşıyorsanız, cinsel isteğinizde belirgin bir düşüş varsa, boşalma süreniz sizin ve eşinizin tatmin olmasına yeterli gelmeyecek kadar kısaysa veya aşırı uzun bir süreyse, cinsel birleşmede zorluk yaşamamak adına önsevişme gibi ortak zevki arttıracak davranışlara vakit ayırmıyorsanız, penis boyutlarıyla ilgili anatomik bir sorun varsa, herhangi bir hastalık, ameliyat veya ilaç sonrası cinsel performans düşüşü yaşadıysanız, cinsel hayatınızı olumsuz etkileyecek stres, depresyon, kaygı sorunu veya ilişkisel sıkıntılar varsa performans düşüklüğü açısından bir uzmana başvurmanızda fayda var. Unutmayın erkek cinsel sorunlarının pek çoğu organik nedenlere bağlıdır ve bunlar için günümüzde pek çok tedavi seçeneği var.

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.