Çift Sağlığı Genel

Sevgililer Günü’nde Dikkat!

Sevgililer günü çiftlerin duygusal ve fiziksel yakınlaşmaları açısından özel bir gün.  Ancak bu özel günde  pek çok çift yoğun bir endişe ve baskı hissediyor.  Cinsellik açısından yüksek beklentiler içine girilmesi sekste performans kaygısı yaratıyor. Bizim önerimiz: Sekste mükemmel olmak adına performans endişesi yaşamayın.  Kadınlar için çok hızlı orgazma ulaşmak, birkaç sefer orgazm olmak, erkekler için bir gecede birden fazla performans sergilemek, bunu uzun süre devam ettirebilmek gibi hedefler sizi gerginleştirip fonksiyonlarınızı bozabilir.  Ana odaklanın.  Sevgililer gününü bir “kaygı”, “stres”, “endişe” kaynağı olarak değil, eşiniz ve partnerinizle duygusal ve fiziksel paylaşım zamanı olarak değerlendirin.

BU SORULARI YANITLAYIN:

  • Kendinizi tanıyor musunuz? Cinsellikte nelerden hoşlandığınızı, hangi davranışların veya pozisyonların sizi mutlu ettiğini, cinsellik ne kadar sık veya sürede yaşandığında tatmin olduğunuzu düşünmelisiniz.  Böylece eşinize bunları doğru aktarabilirsiniz.
  • Eşinizi tanıyor musunuz? Kadın ve erkek arasında istek ve uyarılma anlamında doğal farklılıklar vardır. Kaldı ki her erkek veya her kadın da farklı şeylerden hoşlanabilir.  Bunun için partnerinizin sizinle aynı şeyleri sevdiği sonucuna varmayın.  Onun nelerden hoşlandığı ancak sorarak öğrenebilirsiniz.
  • Cinselliğe ne kadar önem veriyorsunuz? İlişkinizde siz ve partneriniz için cinselliğin yeri ve önemi ne kadar konuşmalısınız.  Çoğu zaman her iki partner de cinselliğe eşit önem veriyorsa –bu çok veya az olabilir- cinsel uyum daha fazla olur.
  • Cinselliğin sizin için anlamı nedir? Siz cinselliği fiziksel bir rahatlama olarak görürken, eşiniz için cinsellik duygusal bir anlam taşıyorsa uyumsuzluk oluşabilir.  Siz daha rahatlama odaklı davranışları benimserken, eşiniz ise sizden romantik sözler-duygu yüklü dokunuşları bekliyorsa hayal kırıklığı ve öfke kaçınılmazdır.
  • İstekler ne kadar uyumlu? Bir tarafın daha fazla istek duymasına sık rastlanır. Bu siz veya partneriniz olabilir.  Kadınlarda cinsel isteğin her ay adet döngüsüyle, hamilelik-lohusalık-emzirme dönemlerinde, menopoz öncesi ve sonrasında farklı olması doğaldır.  Ancak şiddetli bir isteksizlik durumunda mutlaka organik ve psikolojik açıdan tam bir inceleme gerekir.

Ve Sonra Ana odaklanın: Yargı, endişe ve eleştiri içeren düşünceler, gün içindeki gerginlikler ya da yapılacak işler aklınıza geliyorsa, bırakın bu düşünceler geldikleri gibi gitsinler.  Sizi cinsellikten uzaklaştıracak düşüncelere saplanıp kalmayın.  Eşinize, onun dokunuşlarına ve zevke odaklanın.  Çok gerginleştiğinizde kısa bir mola alın, daha sonra devam edebilirsiniz.

Hattat Klinik sevgililer günü paketleri

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.