Çift Sağlığı

Testosteronu Doğal Yoldan Arttırmanın 7 Yolu

yatak odası sırları

Testosteronu doğal yoldan arttır

İşte testosteronu  doğal yollardan arttırmak için yapabilecekleriniz:yatak odası sırları

 

 

 

1. Yeterli Uyuyun:  Uykusuzluk vücudun normal çalışması ve testosteron üretimi için gerekli olan hormon ve kimyasalları bozuyor.  Bir çalışmada sadece bir hafta kısıtlanmış uyku uyuyan erkeklerde testosteronseviyelerinin %15 azaldığı gösterildi.  Bu yüzden özellikle uyku apnesi gibi bir probleminize varsa özellikle dikkat edin.  Her gece 7-8 saat uyku uyuyun.  
2. Sağlıklı Bir Kiloya İnin:  Vücuttaki yağ fazlalığı dolayısıyla salgılanan kimyasallar testosteron üretimini azaltıyor.  Özellikle göbeklenmesi olan, karın içi yağ fazlalığı yaşayan erkekler dikkat.
3. Düzenli Seks Yapın:  Cinsel aktivite testosteron seviyelerini olumlu etkiliyor.  Burada periyodik bir beraberliği hedeflemek önemli. Özellikle 3 haftadan az bir sıklıkta testosteron seviyeleri düşmeye başlıyor.
4. Hareket Edin:  Günde minumum 10 bin adım hedefi cinsel sağlık için de geçerli.  Düzenli egzersiz yapan erkekler hem stres kimyasallarından kurtuluyor hem de hormon sistemlerini olumlu etkiliyor.  
5. Psikolojiye Dikkat:  Testosteron üretimi duygusal beyinle iş birliği içinde gerçekleştiriliyor. Bu yüzden hayat tatmini az, stresini yönetemeyen, huzursuz, endişeli, mutsuz, depresif erkeklerde testosteron daha az üretilip andropozu erken başlatabiliyor.  
6. İlaçları Değerlendirin:  Vitamin D, magnezyum, çinko seviyeleri testosteron üretimi için önemli.  Eksiklik durumlarının tespit edilip desteklenmesi testosteron seviyesini olumlu etkiliyor.  Bunun dışında bazı ilaçların örneğin kolesterol ilaçlarınızın testosteron üzerine olan etkilerini hekiminizle değerlendirmeniz faydalı olacaktır.
7. Sağlık Sorunlarını Gözden Geçirin:  Testosteron üretimi bazı hastalıklarda örneğin testisleri etkileyen enfeksiyonlarda (kabakulak geçmişine dikkat!) ve inmemiş testis probleminde, böbrek-karaciğer sorunlarında, tiroit problemlerinde, ya da beyinde testosteron üretimini etkileyen bölümlerin hastalıklarında azalabilir.  Bu nedenle kendi kendinize değil bir uzmanla iyi inceleyerek testosteron seviyelerinizi değerlendirin.  

Yazar hakkında

Hattat Klinik

Şu ana kadar alışagelmiş tedavilerde kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedaviler ayrı ele alınıyordu. Hattat Klinik ekibi olarak bu konuları birleştirerek size bir yandan metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, diğer yandan da cinsel sağlığınızı ve ilişki kalitenizi inceliyoruz. Böylece hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.